Poznávací zájazd Balkán 2024

Uvoľnená poznávačka s geografmi

Nízka náročnosť ✓

Termíny

31.8. – 7.9.2024

1 369 €

1 290 €

Akciová cena platí len do 30.4.2024!

Dostupné

SLOVENSKÍ SPRIEVODCOVIA

Počas celého zájazdu

Trvanie

8 dní

Náročnosť

Nízka

Skupina

16 účastníkov

Čo nás čaká?

Balkánske dobrodružstvo naprieč Bosnou a Hercegovinou, Chorvátskom, Čiernou horou a Albánskom. Čaká nás zaujímavý program v srdci Balkánskeho polostrova plný nádhernej prírody, bohatej histórie, očarujúcej kultúry či chutnej gastronómie. Pozrieme si početné moslimské, pravoslávne i katolícke pamiatky, z ktorých viaceré boli postavené odznova, v dôsledku nedávnej temnej minulosti. Okúsime tradičnú kultúru v skanzene Ljubačke Doline a nevynecháme mestečko Jajce s krásnym vodopádom či neďaleké vodné mlyny Mlinčići. Navštívime mesto Sarajevo so zachovaným centrom z čias osmanskej nadvlády a niekdajším centrom Zimnych olympijskych hier 1984. Nevynecháme ani ikonický Mostar, ktorý rozdeľuje na moslimskú a katolícku časť azúrová rieka Neretva. Okúpeme sa v priezračnej vode vodopádov Kravice a prejdeme sa uličkami Dubrovníka. Zavítame aj do kláštora Ostrog vytesaného do skalnej steny a budeme sa plaviť po Skadarskom jazere. Vychutnáme si teplučké jadranské more a spríjemníme si chvíle tradičným čiernohorským programom v meste Bar. Záver našej poznávačky strávime v hlavnom meste Albánska – Tirane, kde navštívime múzeum BunkArt a zažijeme tradičný albánsky večer. Čakajú nás určite skvelé zážitky, ešte lepšia partia a štyri krajiny do nášho cestovateľského zoznamu.

Itinerár zájazdu

Program zájazdu je rámcový a môže sa zmeniť vzhľadom na počasie alebo pandemickú/politickú/bezpečnostnú situáciu.

Skorý ranný odlet z Viedne do mesta Banja Luka, centra autonómneho regiónu Republika Srbska. Po prílete nás čaká prehliadka centra mesta. Následne sa presunieme do neďalekého skanzenu a múzea v Ljubačke Doline, kde si pozriem históriu a kultúrne zvyky miestneho obyvateľstva. Vydáme sa ďalej na juh do mestečka Jajce, nad ktorým sa týči starobylý hrad, ktorý kedysi ovládal i Matej Korvín. Navštívime nádherný vodopád a vodné mlyny na rieke Pliva. Cestu zakončíme v hlavnom meste Sarajevo. Nocľah Sarajevo.

Samozrejme patričný čas venujeme aj prehliadke Sarajeva a jeho blízkemu okolia – mesta, kde sa udialo viacero zlomových udalostí histórie. Znova sa ocitneme v Oriente, medzi mešitami, bazármi a kaviarňami, kde si vychutnáme pravú bosanskú (tureckú) kávu v džezve či skvelé čevapčiči. Zo stredu mesta sa vyvezieme lanovkou do niekdajšieho olympijského areálu, na ktorom sa podpísali nedávne dejiny. Pozrieme sa aj do ukrývaného tajného tunelu, ktorý mesto držal pri živote počas Občianskej vojny v (bývalej) Juhoslávii. Západ slnka si vychutnáme z tzv. Žltej pevnosti. Nocľah Sarajevo.

Zo Sarajeva budeme pokračovať opäť na juh do historického mesta, ktoré rozdeľuje nádherná azúrová rieka Neretva. Mostar nás ohromí ikonickým Starým mostom, ktorý bol počas vojny zničený a následne obnovený pri podpisovaní mierových zmlúv. Tento most je symbol mieru medzi etnikami žijúcimi v meste. Nasajeme unikátnu atmosféru v starom meste a okúsime miestne gastronomické špeciality. Nocľah Mostar.

Opustíme mestečko Mostar a vydáme sa na cestu do neďalekej dediny Blagaj, ktorá pod vysokým skalným bralom a pri prameni rieky Buna ukrýva poklad – s názvom Blagaj tekke. Ide o náboženskú stavbu bratstva dervišov s nádhernou architektúrou. Prejdeme sa areálom a nasajeme pokoj, ktorý z tohto miesta vyžaruje. Ďalšou našou zastávkou budú vodopády Kravica, kde sa okúpeme v priezračnej vode. Nevynecháme ani preslávený Dubrovník a poprechádzame sa jeho malebnými uličkami. Deň zakončíme opäť v Bosne a Hercegovine v meste Trebinje, nad ktorým sa týči kostolík Hercegovačka. Nocľah Trebinje.

Po raňajkách sa rozlúčime s mestom Trebinje. Pokračovať budeme do Čiernej Hory, kde sa zastavíme v jednej z najkrajších pamiatok – kláštore Ostrog, ktorý je z časti vytesaný do skalnej steny. Cieľovou zastávkou bude dedinka Dujeva, nachádzajúca sa nad ústím rieky Crnojevice do Skadarského jazera. Tu zažijeme tradičný čiernohorský večer plný miestnych dobrôt. Nocľah Dujeva.

Vydáme sa na objavnú plavbu po Skadarskom jazere, ktoré obklopuje nádherná príroda, vinohrady či kamenné usadlosti. Pre tých odvážnejších, ale aj menej odvážnych bude priestor aj na okúpanie sa. Následne sa presunieme do mesta Bar na pobreží jadranského mora. Zavítame do našej obľúbenej reštaurácie Vrata Bara, kde nám pripravia naši priatelia fantastický obed. Poobedie strávime oddychom na pláži vyhriateho mora. Nocľah Bar.

Zo slnkom zaliatych pláži Jadranského mora sa presunieme do hlavného mesta Albánska. Tirana je známa svojim typickým chaosom, ktorý sa po dlhšom pozorovaní mení na poriadok. Mesto ponúka jedinečnú atmosféru, ktorú podmieňuje stáročná história stelesnená mnohými historickými pamiatkami. Nezanedbateľnú stopu na celkovom kolorite mesta zanechalo obdobie komunizmu spojené viacerými bunkrami pre vedúcich komunistických pohlavárov, ktoré sú sprístupnené verejnosti. Spoločne si prejdeme tie najlepšie pamiatky mesta, napr. aj múzeum komunistickej histórie krajiny Bunkart. Nocľah Tirana.

Posledné rozlúčenie s Albánskom. Čaká nás let do Viedne a následný presun do Bratislavy.

Cena zahŕňa ✅

 • dopravu súkromným minibusom z Bratislavy na letisko Viedeň a späť do Bratislavy;
 • letenku Viedeň – Banja Luka, Tirana – Viedeň, vrátane základnej batožiny na palubu s rozmermi 40 cm (šírka), 20 cm (výška), 25 cm (dĺžka) s maximálnou hmotnosťou 10 kg. Batožinu nad rámec základnej batožiny je potrebné si vybrať v prihlasovacom formulári, nie je súčasťou základnej ceny zájazdu; celý proces rezervácie a registrácie leteniek (check-in) zabezpečuje CK – letenky dostane každý účastník pred odletom na e-mail a cez Whatsapp;
 • vybavenie kompletnej registrácie pre vstup do všetkých krajín;
 • aktivity v programe: 
  • prehliadka Ethno Village – Museum Ljubačke Dolina,
  • prehliadka areálu Mlinčići,
  • lanovka do olympijského areálu Sarajevo,
  • prehliadka Blagaj Tekke,
  • vstup do areálu vodopády Kravica,
  • prehliadka Tunela Nádeje Sarajevo,
  • prehliadka pravoslávneho kláštora Ostrog,
  • prehliadka TITOV BUNKER (ARK D-0),
  • prehliadka múzea BunkArt 2 v Tirane,
  • prekvapenie.
 • ubytovanie s raňajkami na všetky noci zájazdu (7x dvojlôžková izba);
 • dopravu klimatizovaným minibusom v rámci krajín zájazdu vrátane pohonných hmôt a miestneho vodiča;
 • slovenskí garanti počas celého zájazdu a miestni sprievodcovia podľa potreby;
 • poistenie CK proti úpadku;
 • tričko Spoznaj s nami svet.

V cene zájazdu je zahrnutá iba základná batožina s rozmermi 40 cm (šírka), 20 cm (výška), 25 cm (dĺžka) s hmotnosťou max 10 kg (ruksak). Tento druh batožiny musí ísť na palubu lietadla a platí pre neho obmedzenie prepravy tekutiny v nádobe s maximálnym objemom 100 ml, pričom počet nádob môže byť maximálne 10 ks (to platí aj pre priority batožinu). Check-in batožina (do podpalubia) nemá obmedzenie max. objemu prepravovanej tekutiny na nádobu. V prípade prepravovaného alkoholu je potrebné dodržiavať právne predpisy na dovoz v konkrétnej krajine.

Cena nezahŕňa ❌

 • cestovné poistenie (odporúčame), výber možný v prihlasovacom formulári, viac informácií;
 • extra batožinu (viac informácii o batožine);
 • extra požiadavku na samostatnú izbu (výsledná cena navrhnutá po preverení dostupnosti);
 • fakultatívne aktivity;
 • prepitné vodičovi a lokálnym sprievodcom (dobrovoľné);
 • ostatná strava.

Dôležité informácie

 • Náročnosť zájazdu je nízka. Počas zájazdu nie sú plánované náročné pešie prechody.
 • Zájazd je vhodný pre všetky vekové skupiny, jednotlivcov, priateľov, ale aj páry. Stačí mať dobrú náladu a chuť cestovať. Zájazd nie je vhodný pre osoby s výrazne zníženou pohyblivosťou.
 • Zájazd je možné uhradiť v dvoch platbách (záloha cca 50 % + doplatok). Podrobnejšie informácie o možnostiach úhrady nájdete v zmluve o zájazde, ktorú obdržíte po vyplnení prihlasovacieho formulára. Pred podpisom zmluvy obdržíte aj podrobné informácie o zájazde v prílohe Informácie o zájazde, vrátane presných ubytovaní.
 • Izby sú dvojlôžkové. V prípade, že cestujete samostatne snažíme sa vždy, aby ste mali na izbe parťáka rovnakého pohlavia. Nevieme predpovedať zloženie skupiny, preto sa môže stať, že budete bývať s opačným pohlavím alebo si doobjednáte samostatnú izbu.
 • Minimálny počet účastníkov pre realizáciu zájazdu predstavuje 14 osôb.

Podmienky vstupu do krajiny

 • Slovenskí a českí občania musia vstupovať na územie Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Čiernej Hory a Albánska s platným vlastným cestovným pasom alebo občianskym preukazom identifikačnej karty. V prípade Albánska, z ktorého odlietame je možné, že letecká spoločnosť môže vo svojich prepravných podmienkach stanoviť podmienku predloženia cestovného pasu. Z uvedeného dôvodu je pre účasť na predmetnom zájazde potrebný cestovný pas. Platnosť cestovného dokladu občana SR a ČR musí byť min. 3 mesiace po odchode z krajiny.
 • Povinnosťou je mať so sebou cestovný pas a odporúčame mať aj občiansky preukaz. 
 • Slovenskí a českí občania nepotrebujú vstupné víza na pobyty v krajinách zájazdu.

Doplnkové služby

Priority batožina (na palubu lietadla) – max. 10 kg, s max. rozmermi 55 cm (šírka), 40 cm (výška), 23 cm (dĺžka), prednostný nástup do lietadla a 1 základná batožina.

90 €

Check-in batožina (do podpalubia) – max. 10 kg, s max. rozmermi 149 cm (šírka), 119 cm (výška), 171 cm (dĺžka) do podpalubia a 1 základná batožina (žiadne obmedzenie 100 ml nádob).

100 €

Check-in batožina (do podpalubia) – max. 20 kg, s max. rozmermi 149 cm (šírka), 119 cm (výška), 171 cm (dĺžka) do podpalubia a 1 základná batožina (žiadne obmedzenie 100 ml nádob).

130 €

A2 EXCLUSIVE (100 % krytie storna zájazdu a COVID-19) z presne definovaných dôvodov, kryje náklady v súvislosti s COVID-19 (náklady na ubytovanie, cestovné náklady, liečebné náklady do 50 000 EUR) a aj storno poplatok (cestovné poistenie do výšky 100 % z ceny zájazdu) v prípade, ak nebudete môcť vycestovať kvôli ochoreniu COVID-19 alebo budete v nariadenej karanténe. Zájazdové storno poistenie do 2 000 EUR. Súčasťou poistnej zmluvy je aj potvrdenie o poistení nákladov spojených s ochorením COVID-19.

36 €

ℹ Voľba doplnkových služieb prebieha v prihlasovacom formulári.

Recenzie

Andrej

Balkán 2023

Google logo ⭐⭐⭐⭐⭐

„Top kvalita zájazdu. Nezabudnuteľné zážitky a spoznanie prírodnych krás, pamiatok, miestnej kuchyne troch krajín úžasného Balkánu. Všetko doplnené úžasným výkladom TOP sprievodcov. Ďakujem.“

Monika

Balkán 2023

Google logo ⭐⭐⭐⭐⭐

„Vďaka „Spoznaj s nami svet” a úžasnej atmosfére, ktorú vytvorili, som mala možnosť navštíviť nielen najznámejšie pamiatky troch balkánskych krajín, ale spoznať aj život domácich obyvateľov a miesta, kde sa bežní turisti nedostanú.“

Natália

Balkán 2023

Google logo ⭐⭐⭐⭐⭐

„Zúčastnila som sa už na dvoch zájazdoch s touto cestovkou. Oba zájazdy v malej skupine boli naozaj skvelé. Množstvo zážitkov vo veľmi dobre nahustenom programe. Perfektne zabezpečená organizácia a logistika s profesionálnym prístupom k práci aj k nám, účastníkom zájazdu. Ďakujem! Určite ešte niečo s nimi podniknem. “

Zaujal ťa zájazd na Balkán?

Prihlás sa vyplnením prihlasovacieho formulára a zaži nezabudnuteľné dobrodružstvo.

Máš otázky?

Prečítaj si často kladené otázky. Ak nenájdeš odpoveď, zavolaj nám alebo napíš. Radi ti poradíme a pomôžeme.

Dušan - garant exkurzií

Dušan Olša

Garant zájazdu
+421 911 180 277

Peťo - garant exkurzií

Peter Lajda

Garant zájazdu
+421 902 718 516