Island - na rozhraní Európy a Ameriky

Galéria

Itinerár

Čo nás čaká?

Zažijeme 5 dní plných spoznávania v malej skupinke. Prejdeme sa po mieste, kde sa stretávali náčelníci dedín a kde sa rozchádza Amerika s Európou, navštívime deduška gejzíru, ktorý dal meno svojmu rodu, uvidíme vodopády na  nespočetne spôsobov, prejdeme sa po čiernej pláži, dotkneme sa ľadovca, okúpeme sa v termálnych kúpeľoch a tí otužilejší to môžu skúsiť aj v ľadovcovom jazere.

Miesta, ktoré nevynecháme

Þingvellir, miesto stretnutí a rozchodov

Dnešný Národný park Þingvellir bol miestom, kde sa začal schádzať prvý parlament na svete. Doklad o jeho existencii pochádza už z roku 930, keď sa tu konal snem náčelníkov dedín. Sila a význam AlÞingu – islandského parlamentu, sa v priebehu stáročí menili, no svoju funkciu plní aj dnes, a tak je Island považovaný za najstaršiu demokraciu na svete.

Okrem politického významu je Þingvellir tiež ukážkou geologickej činnosti. Na tomto mieste sú zreteľne viditeľné následky vzďaľovania tektonických platní, ktoré každý rok rozširujú Atlantický oceán asi takou rýchlosťou, ako Vám rastú nechty (cca 2,5 cm za rok).

STROKKUR A GEYZÍR, PROMINENTNÁ RODINA​

Ak ste niekedy pátrali po tom, ako vznikol názov gejzír, tak ste sa určite dočítali o islandskom Gejzíre. Jeho meno pochádza z islandského slovesa geysa, ktoré znamená striekať. Gejzír má už svoj vek a tak ho už soptiť neuvidíme. Žezlo po ňom prebral mladší Strokkur, ktorý chrlí vodu do výšky 15-20 m každých 6-10 minút.

Gullfoss – zlatý vodopád

Island má viac ako 200 pomenovaných vodopádov. Vidieť všetky za 5 dní nestihneme, no tie najznámejšie si nemôžeme nechať ujsť. Ako prvý navštívime Gullfoss – zlatý vodopád. Po ňom je pomenovaný „Zlatý okruh“. Absolvovanie zlatého okruhu zavŕšime v termálne vode najstaršieho bazéna na Islande. Nezabudnite si plavky a uterák.

Impozantné vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss

Hneď z hlavnej cesty možno vidieť Skógafoss, ktorý padá z bývalých pobrežných útesov. Kvapky z neho kropia zvedavcov už z veľkej diaľky. Pri ňom začína trasa najznámejšej islandskej túry, ktorá vedie do oblasti Landmannalaugar. Už len po horský masív Þórsmörk je 21 vodopádov. Záleží na našej kondícii a odhodlaní, koľko z nich uvidíme.

Seljalandsfoss síce nepatrí k najmohutnejším vodopádom na Islande, no rozhodne je jeden z najfotografovanejších. Nachádza sa za ním totiž previs, ktorým sa môžete prejsť a vidieť padajúcu vodu rieky Seljalands aj z druhej strany. Len kúsok od Seljalandsfossu je v skalách skrytý vodopád Gljufrabúi.

Vík, najjužnejšie miesto Islandu

Vík í Mýrdal je maličká obec pri najjužnejšom bode Islandu. Hoci tu žije len okolo 750 obyvateľov, dopravné značky Vás sem smerujú už od Reykjavíku. Široko-ďaleko totiž významnejšie sídlo nenájdete.

Nachádza sa tu známa čierna pláž Reynisdrangar, ktorej horizont dotvárajú bazaltové útesy pripomínajúce zuby žraloka týčiace sa z morskej hladiny. Plávať Vám tu rozhodne neodporúčame. Nie kvôli spomínaným „čeľustiam“, ale pre silné oceánske prúdy, ktoré sa stali osudné už viacerým odvážlivcom.

Najjužnejším bodom ostrova Island je osobitý skalný výbežok polostrova Dyrhólaey. Odtiaľto sa nám naskytne nádherný výhľad na čiernu pláž, ktorá by akoby nemala konca.

Národný park Skaftafell

Jeden z najnavštevovanejších národných parkov Islandu sa nachádza na južnom okraji najväčšieho ľadovca krajiny – Vatnajökull, ktorý zaberá väčšiu plochu ako je rozloha Žilinského kraja. Od návštevníckeho centra si spravíme krátku prechádzku k tejto mase ľadu. Pozrieme si čadičový vodopád Svartifoss a podľa kondície a nálady sa vydáme k výhľadu Sjónarnípa či navštívime tradičné farmárske obydlia staré 200 rokov.

Jökulsárlón

Najväčší ľadovec Islandu – Vatnajökull, vytvára pri jednom zo svojich splazov unikátne jazero posiate úlomkami ľadu. Scenéria s plávajúcimi kryhami na hladine jazera očarila nejedného režiséra, a tak ste Jökulsárlón mohli vidieť napríklad v hollywoodskych trhákoch ako Tombraider, Batman začína či v bondovkách Dnes neumieraj a Vyhliadka na vraždu.

Hneď cez cestu na pobreží nájdeme diamantovú pláž. Dámy, nejasajte od nadšenia. Pláž sa síce trbliece, no sťaby diamanty sú len vyplavené kusy ľadu, ktoré z Jökulsárlón odniesla do mora najkratšia islandská rieka – Jökulsá á Breiðamerkursandi.

Reykjavík, najsevernejšie hlavné mesto

Turistov na Island rozhodne láka jedinečná príroda. Napriek tomu by bolo hriechom nespoznať najsevernejšie položené hlavné mesto sveta. Reykjavík je tiché 135-tisícové mesto. Jeho azda najväčšou dominantou je kostol Hallgrímskirkja, z veže ktorého sa nám naskytne panoramatický výhľad na celé mesto.

Na pobreží Atlantického oceánu sa prejdeme popri lodi, ktorá by nás podľa jej autora mala odviezť k Slnku. Skôr však pripomína moderné stvárnenie starodávnej vikingskej lode. Spoznáme miestny „bulvár“ Laugarvegur a načerpáme atmosféru pokojnej metropoly pri jazere Tjörnin.

Stiahni si celý program

PODMIENKY ÚČASTI

Vyplnením údajov v priloženom formulári (tu) môžete vyjadriť záväzný záujem o účasť na exkurzii Island 2022. Po registrácií, dostanete emailom potvrdenie o Vašom zaradení do exkurzie a ďalšie pokyny.

Mgr. Marián Vašš

Organizátor a garant

Dušan - garant exkurzií

Mgr. Dušan Olša

Organizátor a garant

Island

ostrov spájajúci teplo zeme so zimou severného polárneho kruhu

Náročnosť:

     

Cena:

  965 € za osobu

Termín:

25.8.-30.8.2022

Cena zahŕňa

Cena nezahŕňa

Poznámky

Program exkurzie je rámcový. Organizátori exkurzie si vyhradzujú možnosť zmeny programu, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu.

Minimálny počet účastníkov pre realizáciu exkurzie je 12. Na vstup do krajiny je potrebný pas alebo občiansky preukaz platný najmenej 3 mesiace od plánovaného návratu.

Napíšte nám…

Zaujala Vás exkurzia?

…pre bližšie informácie o exkurzii nás neváhajte kontaktovať cez formulár alebo telefonicky.