Balkán - nepoznané zákutia
Chorvátska a Bosny a Hercegoviny

Galéria

Itinerár

Čo nás čaká?

Ochutnávka prírodných, historických a kultúrnych pamiatok Chorvátska a Bosny a Hercegoviny (ďalej ako „BiH“) v podaní super partie (malá skupina účastníkov). Zažijeme prírodné skvosty, ako sú vodopády Kravice, Národný park Krka či Národný park Una. Prejdeme historické mestá ako napríklad Záhreb, Sarajevo, Mostar či Split. Ochutnáme legendárne čevape, pljeskavicu či plody Stredozemného mora. Samozrejme, vyskúšame aj chutné vína či povestnú rakiju. Záver exkurzie strávime oddychom na preslávenej slnkom zaliatej Makarskej riviére. 

Miesta, ktoré nevynecháme

Záhreb – ochutnávka srdca Chorvátska

Hlavné mesto krajiny je pre mnohých turistov častokrát len takzvanou povinnou jazdou. Veľa návštevníkov ho len povrchne obíde, no my zavítame priamo do jeho historického centra. Ústredným bodom mesta je Námestie Bena Jelačića, kde sa nachádzajú tie najlepšie podniky.

Azda najznámejšou pamiatkou je gotická Záhrebská katedrála pochádzajúca z 11. str., ktorej veže sú signifikantnou súčasťou panorámy mesta. K dominantám mesta patrí aj menší kostol sv. Marka z 13. str. Kostol, ktorý púta pozornosť prostredníctvom rôznofarebných škridiel strechy vytvárajúci na jednej strane erb Chorvátska, Dalmácie a Slavónska a na druhej strane erb mesta Záhreb.

Banja Luka

Ide o druhé najväčšie mesto BiH a administratívne centrum autonómnej oblasti Republika Srbska. Ústrednú líniu mesta tvorí rieka Vrbas, na ktorej brehu sa nachádza pevnosť Kastel. Toto miesto bolo vďaka strategickej polohe na sútoku riek osídlené už počas rímskych čias.

Ďalšou významnou pamiatkou mesta je Chrám Krista Spasiteľa, ktorý bol postavený na mieste bývalého pravoslávneho kostola po jeho zničení v roku 1941. V blízkosti mesta sa nachádza aj unikátny skanzen v Ljubačke doline, ktorý znázorňuje život miestnych obyvateľov na prelome 18. a 19. str.

Vodné mlyny v mestečku Jajce

Poznáte ten pocit, keď na Vás duch miesta zapôsobí tak, že neviete, či ste v realite alebo v rozprávke? Presne takýto zážitok Vám spôsobí návšteva skupiny 24 drevených mlynov v historickom mestečku Jajce.

Ikonické stavby sa nachádzajú v centrálnej časti BiH na sútoku riek Pliva a Vrbas. Ide o zariadenia, ktoré využívali silu vody na mletie obilia. Ich počiatky sa datujú do obdobia Rakúsko-Uhorska (1867-1918). V súčasnosti sa využívajú len ako turistická atrakcia, ktorá pre svoj výnimočný vzhľad láka návštevníkov zo širokého okolia.

My sa počas našej návštevy prejdeme po drevených chodníkoch medzi mlynmi a zavítame aj do centra mesta, kde sa nachádza impozantný vodopád.

Po stopách minulosti Sarajeva

Sarajevo – hlavné mesto, v ktorom sa po stáročia stretávali rôzne kultúrne a náboženské vplyvy. Nie je to až tak dávno, čo tu prebiehala zimná olympiáda, ktorú vystriedali o niekoľko rokov kruté boje počas vojny v Juhoslávii. V súčasnosti je však mesto bezpečné a pomaly sa spamätáva z udalostí nedávnej minulosti.

Uprostred historického centra sa nachádza osmanská štvrť Baščaršija. Ide o starodávne trhovisko, ktorého počiatky sa datujú do 2. pol. 15. str. Názov pozostáva z dvoch slov „baš” a „čaršija”, čo v preklade z tureckého jazyka znamená hlavný bazár.

Na malej rozlohe tu môžete nájsť prienik kultúr a náboženstiev. Najvýznamnejšími pamiatkami lokality sú Gazi Husrev-begova mešita, Katedrála najsvätejšieho srdca Ježišovho, Stará pravoslávna cerkva či synagóga, ktorá v súčasnosti slúži ako múzeum židovskej kultúry.

Historický Mostar a dervišský kláštor Blagaj

Mostar je historické mesto ležiace na juhozápade BiH ktoré patrí vďaka svojej pohnutej histórii a slávnemu mostu, spájajúceho moslimskú a kresťanskú štvrť, medzi notoricky známe balkánske mestá. Cez centrum mesta preteká rieka Neretva hlboko zarezaná do vápencových skál. V historickom centre sa nachádza mnoho útulných kaviarničiek, kde si doprajeme šálku chutnej kávy či sladkú baklavu.

V bezprostrednej blízkosti prameňa rieky Buna je učupená stavba s názvom Blagaj Tekija. Ide o náboženskú stavbu súfijského bratstva dervišov, ktorá hrala dôležitú rolu v spoločenskom živote moslimského obyvateľstva počas obdobia nadvlády Osmanskej ríše. My nazrieme aj do jej interiéru a spoločne sa prenesieme o niekoľko sto rokov do minulosti.

Vodopády Kravice, Národné parky Krka a Una

Neďaleko od pútnického mesta Medžugorie na rieke Trebižat sa nachádzajú menej známe, no veľmi krásne vodopády Kravice. Sú vysoké viac ako 25 metrov a od roku 1954 sú chráneným územím. V letných mesiacoch sú vyhľadávanou lokalitou turistov ale aj miestnych obyvateľov. Krištáľovo čistú vodu okúsime, samozrejme, aj my.

Národný park Una je rozlohou najväčší národný park v BiH. Súčasťou národného parku je sústava travertínových vodopádov, ktorých vznik bol podmienený miestnou geológiou. Vďaka karbonátovým horninám sa v okolí nachádza mnoho krasových prvkov v podobe jaskýň, závrtov a tiesňav. Najznámejšou so série kaskád je vodopád Martin Brod, známy tiež ako vodopád Veliki Una. 

Stiahni si celý program:

PODMIENKY ÚČASTI

Registrovať na exkurziu sa môžete vyplnením údajov v priloženom formulári, čím vyjadrujete záväzný
záujem o účasť na Exkurzii Balkán 2022.

Dušan - garant exkurzií

Mgr. Dušan Olša

Organizátor a garant

Peťo - garant exkurzií

Mgr. Peter Lajda

Organizátor a garant

Balkán

pobrežia Jadranského mora, pohoria Dináre či riek s azúrovou vodou, ktoré pretekajú cez sústavy vodopádov
a kaskád v spojení s mixom kultúr a národností, ktoré si prešli pohnutou históriou.

Náročnosť:

     

Cena:

 865 € za osobu

Termín:

10.9.-18.9.2022

Cena zahŕňa

Cena nezahŕňa

Poznámky

Program exkurzie je rámcový. Organizátori exkurzie si vyhradzujú možnosť zmeny programu vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu. Minimálny počet účastníkov pre realizáciu exkurzie predstavuje 6.

Napíšte nám…

Zaujala Vás exkurzia?

…pre bližšie informácie o exkurzii nás neváhajte kontaktovať cez formulár alebo telefonicky.