Gruzínsko - za pokladmi Zakaukazska

Galéria

Itinerár

Čo nás čaká?

Určite intenzívne zážitky v podaní super partie (malá skupina účastníkov). Zažijeme prírodné skvosty, ako sú Veľký Kaukaz, vysoké pohorie oddeľujúce Európu od Ázie, pláže Čierneho mora s miliónmi farebných okruhliakov či nespútané horské rieky a ich hlboké kaňony. Okúsime tradičnú gruzínsku kuchyňu a ochutnáme vynikajúce víno či „koňak” pri príjemnej gruzínskej hudbe. Navštívime stredoveké ortodoxné kostoly a kláštory, typické obranné veže Hornej Svanetie či relikty nedávnej sovietskej minulosti. Nevynecháme jazdu na koňoch či terénnych vozidlách s pohonom všetkých kolies.

Miesta, ktoré nevynecháme

Historický región Horná Svanetia

Horná Svanetia je vysokohorský región v pohorí Veľký Kaukaz, v severozápadnej časti Gruzínska, ktorý je známy nielen pre svoje atraktívne prírodné podmienky, ale aj pre bohatú históriu a unikátnu kultúru miestneho obyvateľstva.

V oblasti sa nachádza 10 najvyšších vrcholov krajiny, ako sú napríklad Šchara, Tetnuldi, Ušba alebo Jangha. V tejto oblasti sa môžete tešiť predovšetkým na horské scenérie a výhľady. Navštívime obranné veže v meste Mestia a zažijeme presun „cestami/necestami“ do najvyššie trvalo obývanej dediny v krajine – Ušguli.

Batumi, centrum turizmu v autonómnej republike Adžarsko

Batumi je jedno z najvýznamnejších gruzínskych prímorských letovísk. Nachádza sa na juhozápade krajiny neďaleko tureckých hraníc, v autonómnej republike Adžarsko.

Klimatické podmienky v oblasti sú veľmi príjemné. Mesto leží v úzkom páse subtropickej klímy, ktorý sa tiahne pozdĺž pobrežia Čierneho mora. Priľahlé horské hrebene Malého Kaukazu zabraňujú prechodu vlhkého teplého vzduchu prichádzajúceho od mora do vnútrozemia, a tým umocňujú celkový zrážkový úhrn v oblasti.

Batumi láka návštevníkov na upravené ulice, promenády a parky plné zelene. Príjemnú atmosféru umocňujú mnohé reštaurácie a kaviarničky. Verejný priestor spestrujú početné pamätníky, fontány či sochy.

Gori - rodisko Josifa Vissarionoviča Stalina

Provinčné mesto Gori, sa nachádza približne 90 km západným smerom od metropoly Tbilisi. Mesto najviac preslávil jeho rodák a zároveň vodca Sovietskeho zväzu Josif Vissarionovič Stalin. Ústredným bodom mesta je Štátne Stalinove múzeum, ktoré bolo postavené okolo rodného domu sovietskeho diktátora a bolo uvedené do prevádzky v roku 1957.

Súčasťou areálu je bohatá expozícia priebehu Stalinovho života doplnená unikátnymi a autentickými predmetmi. Nechýba ani ukážka Džugašviliho rodného domu či vystavený pancierový vagón, ktorým sa vodca prepravoval po Sovietskom zväze.

Starodávne skalné mesto Uplistsiche

Skalné mesto Uplistsiche vytesané do pieskovcových skál údolia rieky Kura sa nachádza asi 10 km od mesta Gori. Ide o komplex skalných priestorov, ktorých počiatky sa datujú do obdobia doby bronzovej. Skalné mesto zohralo dôležitú úlohu vo formovaní gruzínskeho národa a bolo dôležitým náboženským, politickým a kultúrnym centrom až do vyplienenia mongolskými hordami v priebehu 13. storočia. Uplistsiche, v preklade Božia pevnosť, ponúka návštevníkom návrat do obdobia stredovekého Gruzínska.

Tbilisi, pulzujúca metropola na rieke Kura

Hlavné mesto Gruzínska a symbol všetkých Gruzíncov. To je perla Zakaukazska – Tbilisi. Mesto ponúka jedinečnú atmosféru, ktorú podmieňuje stáročná história stelesnená mnohými historickými pamiatkami. Dominantou mesta je pevnosť Narikala týčiaca sa na skalnom brale nad riekou Kura, známou aj pod názvom Mtkvari. V neďalekej blízkosti sa nachádza Matka Gruzínska – monumentálna socha predstavujúca patrónku republiky. Lákadlom mesta je aj najväčšia katedrála v krajine – Sameba, či stredoveký kostol Sioni.

Unikátny génius loci umocňujú úzke stredoveké uličky s tradičnou gruzínskou architektúrou. Môžete si tu vychutnať miestne špeciality, ako sú napríklad šašlík, chinkali či čerstvé chačapuri. Lákadlom sú aj miestne trhy, kde domáci ponúkajú vynikajúce ovocie a produkty od výmyslu sveta. Miestami sa tieto oblasti podobajú arabským bazárom.

Bývalé hlavné mesto Mccheta na sútoku riek Kura a Aragvi

Na sútoku riek Kura a Aragvi, asi 25 km severozápadne od súčasného hlavného mesta Gruzínska, sa nachádza starobylé mesto Mccheta. Niekdajšie hlavné mesto bolo politickým, ekonomickým a náboženským centrom východogruzínskeho kráľovstva Kartli. V roku 337 n. l. za vlády kráľa Miriana III. tu bolo kresťanstvo vyhlásené za oficiálne náboženstvo Gruzínska. Skôr tak urobilo už len Arménsko v roku 301 n. l.

Strategická poloha na križovatke obchodných ciest umožnila úzke kontakty s vtedajšími mocnými ríšami a viedla k integrácii rôznych exogénnych kultúrnych prvkov. Najvýznamnejšími stredovekými pamiatkami mesta ale aj celého Gruzínska sú kláštor Svätého Kríža v Jvari, katedrála Svetitschoveli a kláštor Samtavro.

Vďaka svojmu historickému významu bolo centrum mesta zaradené v roku 1994 do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO a tiež bolo v roku 2014 vyhlásené za sväté mesto Gruzínskou apoštolskou cirkvou.

Kláštorný komplex Gelati a katedrála Bagrati

Stáročná história kresťanstva v krajine podmienila výstavbu unikátnych ortodoxných kláštorov a svätostánkov. Kláštor Gelati bol založený kráľom Dávidom IV. Budovateľom na začiatku 12. storočia v neďaleko mesta Kutaisi. Dlhú dobu bol intelektuálnym a náboženským centrom celého Gruzínska. Kláštor je majstrovským dielom architektúry zlatého veku Gruzínska a dnes patrí k najvýznamnejším architektonickým pamiatkam v krajine.

Katedrála Bagrati je jednou z najväčších dominánt mesta Kutaisi. Ide o unikátnu pamiatku zachytávajúcu gruzínsky architektonický vývoj počas priebehu dejín. Katedrála bola postavená v priebehu 11. storočia. Počas osmanských nájazdov bola stavba významne poškodená. Rekonštrukčné práce boli realizované na konci 20. storočia. Následne bola pamiatka zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO spolu s komplexom Gelati. Nešetrný architektonický zásah však túto pamiatku vylúčil zo zoznamu v roku 2017. V interiéri katedrály môžete obdivovať vzácne ikony, fresky či relikvie stredovekých svätcov.

Hlboký kaňon Okatse s azúrovou vodou

Krasový charakter horskej krajiny severne od mesta Kutaisi podmienil vznik dychvyrážajúcich prírodných útvarov a scenérií. Kaňon Okatse je typický azúrovou vodou rovnomennej rieky a strmými skalnými stenami. Nad údolím je vybudovaná vyhliadková trasa sťaby zavesená vo vzduchu nad roklinou. Z vyhliadky je možné sledovať skutočnú majestátnosť údolia. Neďaleko vyhliadky sa po prúde rieky nachádza súbor riečnych kaskád s vysokými vodopádmi a azúrovými jazierkami, ktoré ponúknu príjemné schladenie počas horúcich letných dní.

Stiahni si celý program:

PODMIENKY ÚČASTI

Vyplnením údajov v priloženom formulári môžete vyjadriť záväzný záujem o účasť na exkurzii Gruzínsko 2022. Po registrácií, dostanete emailom potvrdenie o Vašom zaradení do exkurzie a ďalšie pokyny.

Dušan - garant exkurzií

Mgr. Dušan Olša

Organizátor a garant

Peťo - garant exkurzií

Mgr. Peter Lajda

Organizátor a garant

gruzínsko

jedna z najstabilnejších krajín regiónu Zakaukazska, ktorá ponúka pestrú paletu prírodných zaujímavostí v kombinácií s bohatou históriou a kultúrou

Náročnosť:

     

Cena:

 890 € za osobu

Termín:

28.6.-5.7.2022

Cena zahŕňa

Cena nezahŕňa

Poznámky

Program exkurzie je rámcový. Organizátori exkurzie si vyhradzujú možnosť zmeny programu, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu. Minimálny počet účastníkov pre realizáciu exkurzie je 10.

Napíšte nám…

Zaujala Vás exkurzia?

…pre bližšie informácie o exkurzii nás neváhajte kontaktovať cez formulár alebo telefonicky.