Poznávací zájazd Arménsko 2023

Perla južného Kaukazu

SPOZNAJ S NAMI ARMÉNSKO

Poznávačka neprebádaného Arménska v podaní super partie. Zažijeme prírodné skvosty, vysoké pohoria, hlboké údolia či majestátne vodopády. Okúsime tradičnú arménsku kuchyňu a ochutnáme vynikajúce víno či „koňak” pri príjemnej arménskej hudbe.

Najstarší kresťanský národ na svete vytvoril množstvo stredovekých kostolov a kláštorov, ktoré preskúmame. Nevynecháme ani starobylé skalné mestá, opustené observatória či relikty nedávnej sovietskej minulosti.

Čaká nás aj jazda na najdlhšej lanovke sveta. Zažijeme spektakulárne výhľady z visutých mostov a uvidíme aj bájny Ararat ešte oveľa viac.

TERMÍNY

22.9. – 29.9.2023

1 199 €

Vypredané

FOTOGALÉRIA

Trvanie

8 dní

Náročnosť

Nízka

Skupina

16 účastníkov

ITINERÁR ZÁJAZDU

Program zájazdu je rámcový a môže sa zmeniť vzhľadom na počasie alebo pandemickú/politickú situáciu.

Večerný prílet do Jerevanu, hlavného mesta krajiny. Načerpáme sily v a hor sa za zážitkami! Nocľah Jerevan.

Z Jerevanu sa vydáme na juh krajiny. Našou prvou zastávkou bude stredoveký kláštor Khor Virap v pozadí ktorého sa týči majestátny Ararat – symbol Arménska. Súčasťou útrob areálu je niekoľkometrová jama, do ktorej vedie úzky rebrík. Jama slúžila ako väzenie. Dokonca tu bol väznený niekoľko rokov aj Svätý Gregor – patrón Arménska.

Naše kroky ďalej povedú do kláštora Noravank, ktorý bol postavený v 13. storočí a je krásnym príkladom bohatej architektúry tohto obdobia. Areál pozostáva z troch zachovaných kostolov, z ktorých každý je ozdobený zložitými vzormi a náboženskými reliéfmi. Pozoruhodnosťou je podobyzeň Boha nad jednou z brán, vďaka ktorej bol kostol ušetrený pred zničením počas plienení. Miestnu atmosféru umocňujú strmé skalné steny údolia. 

Počas našej cesty sa stavíme vo vinárstve Areni, ktoré preslávilo vynikajúce červené víno. Budeme mať možnosť nazrieť do útrob vinárstva a akúsiť rôzne ročníky a druhy miestneho vína. 

Deň zakončíme v meste Goris na samom juhu krajiny. Nocľah Goris.

Po raňajkách sa vyberieme na nenáročnú prevádzku pomedzi nádherné skalné útvary v starej časti mesta Goris. V stredoveku si miestni obyvatelia vyhĺbili svoje príbytky priamo do málo odolnej horniny. Z hrebeňa sa nám naskytnú výhlady na celé údolie. 

Ďalším nezabudnuteľným zážitkom bude jazda najdlhšou lanovkou na svete ku kláštoru Tatev. Lanovka vedie ponad hlboké údolie. Miestami budeme mať pod nohami aj 1000 metrov. No nemusíte sa ničoho báť. Lanovka je v skvelom technickom stave a je z dielne francúzskej firmy. Pozitivom je, že všetky peniaze získané z predaja lístkov smerujú na prevádzku a obnovu kláštora Tatev. 

Deň zavŕšime príjemnou prechádzkou v lokalite Khndzoresk, kde sa nachádza dramatický visutý z výhľadom na hlboké údolie. Nocľah Goris.

Z juhu krajiny sa vyberieme opäť na sever. Prekonáme horský priesmyk v nadmorskej výške cez 2000 m. No ešte predtým sa zastavíme pri majestátom vodopáde Shaki, ktorý bol ešte donedávna odpísaný na zabudnutie. Prečo? O tom sa dozviete až s nami v Arménsku. Deň zakončíme v meste Sevan, kde budeme mať možnosť zavítať do miestneho pivovaru s kvalitným oroseným mokom. Nocľah Sevan.

Našou prvou zastávkou dňa bude kostol Sevanavank z ktorého je fantastický výhľad na celé jazero Sevan. Pokračovať budeme do lokality Garni, kde uvidíme jediný helenistický kláštor v celom Arménsku, neďaleko ktorého sa nachádza obrovsky čadičový vodopád. Našim cieľom bude Jerevan, metropola všetkých Arménov.  Nocľah Jerevan.

Z Jerevanu je to len na skok do oblasti Byurakan, ktorá sa nachádza na úpätí hory Aragats. Navštívime tu preslávené astrofyzikálne observatórium Byurakan, ktoré bolo špičkou v celom niekdajšom ZSSR. Areál tvorí niekoľko teleskopov na ktoré sa budeme môcť zblízka pozrieť. Nebude chýbať ani krátka prednáška miestnych vedcov. 

Opustíme vedecký areál a zavítame k ruinám stredovekého hradu Amberd, čo v preklade z arménskeho jazyka znamená pevnosť v oblakoch. Nocľah Jerevan.

Po raňajkách nás doobeda čaká v Jerevane prehliadka komplexu Kaskády, miestneho trhu či tržnice a následný voľný program, počas ktorého si bude môcť každý účastník naplno vychutnať atmosféru kaukazskej metropoly. Nocľah Jerevan.

Posledné rozlúčenie s mestom Jerevan a úžasným Arménskom. Večerný odlet z Jerevanu do Viedne. Následný presun do Bratislavy.

CENA ZÁHŔŇA ✅

 • dopravu súkromným minibusom z Bratislavy na letisko Viedeň a späť do Bratislavy;
 • obojsmernú letenku (Viedeň – Jerevan – Viedeň) vrátane základnej batožiny s rozmermi 40 cm (šírka), 20 cm (výška), 25 cm (dĺžka) s maximálnou hmotnosťou 10 kg. Batožinu nad rámec je potrebné si vybrať v prihlasovacom formulári, nie je súčasťou základnej ceny zájazdu;
 • vybavenie kompletnej registrácie pre vstup do krajiny;
 • vstupy na vybrané lokality uvedené v programe;
  • ochutnávka vína v meste Areni,
  • lanovka Tatev.
  • chrám a čadičový vodopád Garni,
  • observatórium Byurakan,
  • kláštor Khor Virab, Noravank, Tatev, Geghard, 
  • hrad Amberd, 
  • vodopád Shaki,
  • kostol Sevanavank. 
 • ubytovanie s raňajkami na všetky noci zájazdu (dvojlôžková izba);
 • dopravu klimatizovaným minibusom v rámci Arménska vrátane pohonných hmôt a miestneho vodiča;
 • slovenskí odborní garanti počas celej exkurzie s odborným výkladom;
 • poistenie CK proti úpadku;
 • tričko Spoznaj s nami svet.

CENA NEZÁHŔŇA ❌

 • cestovné poistenie, odporúčame aj s krytím nákladov v prípade nákazy ochorením Covid-19 (vieme sprostredkovať);
 • extra batožinu (viac informácii o batožine);
 • extra požiadavku na samostatnú izbu (výsledná cena navrhnutá po preverení dostupnosti);
 • fakultatívne aktivity;
 • prepitné vodičovi a lokálnym sprievodcom (dobrovoľné);
 • ostatná strava.

Dôležité informácie

 • Náročnosť zájazdu je nízka. Počas zájazdu nie sú plánované dlhšie pešie prechody.
 • Zájazd je vhodný pre všetky vekové skupiny, jednotlivcov, priateľov, ale aj páry.  Stačí mať dobrú náladu a chuť cestovať. Nie je vhodné pre osoby s výrazne zníženou pohyblivosťou.
 • Úhradu zájazdu je možné zaplatiť aj na dve platby (záloha + doplatok). Podrobnejšie informácie v zmluve o zájazde.  
 • Minimálny počet účastníkov pre realizáciu zájazdu predstavuje 14 osôb.
 • Záujem o účasť na poznávacom zájazde Arménsko 2023 vyjadríte vyplnením prihlasovacieho formulára.
 • Podrobný časový itinerár so všetkými informáciami o zájazde obdržíte pred podpisom zmluvy o zájazde.

PODMIENKY VSTUPU DO KRAJINY

 • Pri turistických cestách je potrebný platný cestovný pas, ktorý musí byť platný pri vstupe aj výstupe z krajiny. Občania SR a ČR môžu zostať území Arménskej republiky bez víza po dobu 180 dní (platí len pre občanov SR a ČR; nie pre štátnych občanov tretích krajín, držiteľov cudzineckého pasu SR a ČR).
 • V prípade občanov ČR je nevyhnutná platnosť pasu minimálne 6 mesiacov od vstupu do Arménska.
 • Slovenskí a českí občania nepotrebujú vstupné víza na pobyt v Arménsku.
 • Viac informácii nájdete na MZV SRMZV ČR.

Doplnkové služby

Priority batožina (na palubu lietadla) – max. 10 kg, s max rozmermi 55 cm (šírka), 40 cm (výška), 23 cm (dĺžka), prednostný nástup do lietadla a 1 základná batožina.

105 €

Check-in batožina (do podpalubia) – max. 10 kg, max rozmermi 149 cm (šírka), 119 cm (výška), 171 cm (dĺžka) do podpalubia a 1 základná batožina.

115 €

Check-in batožina (do podpalubia) – max. 20 kg, s max rozmermi 149 cm (šírka), 119 cm (výška), 171 cm (dĺžka) do podpalubia a 1 základná batožina.

150 €

A2 EXCLUSIVE (100 % krytie storna zájazdu a COVID-19) kryje náklady v súvislosti s COVID-19 (náklady na ubytovanie, cestovné náklady, liečebné náklady do 50,000 EUR) a aj storno poplatok (do výšky 100% z ceny zájazdu) v prípade, ak nebudete môcť vycestovať kvôli ochoreniu COVID-19 alebo budete v nariadenej karanténe. Zájazdové storno poistenie do 2.000 EUR. Poistenie v EÚ. Súčasťou poistnej zmluvy je aj potvrdenie o poistení nákladov spojených s ochorením COVID-19. Úplné znenie podmienok Vám pred dojednaním poistnej zmluvy.

36 €

ℹ Voľba doplnkových služieb prebieha v prihlasovacom formulári.
V cene zájazdu je iba základná batožina s rozmermi 40 cm x 20 cm x 25 cm s hmotnosťou max. 10 kg. Tento druh batožiny musí ísť na palubu lietadla a platí pre neho obmedzenie prepravy tekutiny v nádobe s maximálnym objemom 100 ml, pričom počet nádob môže byť maximálne 10 ks (to platí aj pre priority batožinu). Check-in batožiny (do podpalubia) nemajú obmedzenie max. objemu tekutiny na nádobu. V prípade prepravovaného alkoholu je potrebné dodržiavať právne predpisy na dovoz v konkrétnej krajine.

Zaujal ťa zájazd do Arménska?

Prihlás sa vyplnením prihlasovacieho formulára a zaži nezabudnuteľné dobrodružstvo.

Máš otázky?

Prečítaj si často kladené otázky. Ak nenájdeš odpoveď, zavolaj nám alebo napíš. Radi ti poradíme a pomôžeme.

Dušan - garant exkurzií

Dušan Olša

Garant zájazdu
+421 911 180 277

Peťo - garant exkurzií

Peter Lajda

Garant zájazdu
+421 902 718 516