Maroko - severoafrické dobrodružstvo

Galéria

Itinerár

Čo nás čaká?

Čaká nás nabitý program plný cestovateľských zážitkov. V malej skupinke so súkromným minibusom a miestnym šoférom prejdeme veľký okruh Maroka. Zažijeme čarovnú medinu (tradičný trh) a atmosféru Marrákešu, budeme brázdiť pobrežím Atlantiku, zastavíme sa v slávnej Casablance, spoznáme (aj zacítime) jedinečnosť garbiarskych dielní vo Fese, nezabudnuteľný deň strávime v meste s názvom Agadir, nevynecháme ani marocké hory, pôsobivé mešity, pochutnáme si na tradičných marockých jedlách ako napr. na tažíne či na čerstvých rybách na pobreží Atlantického oceánu..

Miesta, ktoré nevynecháme

Marrákeš, červené mesto na úpätí Veľkého Atlasu

Kráľovské mesto vzdialené 4 hodiny letu od nás, no ide o úplne iný svet. Medzi najväčšie lákadla mesta je námestie Djemaa el Fna. Ide o životom pulzujúci priestor, kde nájdete bubeníkov, zaklínačov hadov, milióny obchodníkov, tie najčerstvejšie ovocné šťavy a veľa iného. Atmosféra tohto miesta je nezabudnuteľná. Zistíte, čo znamená tradičná veta: „Money for thank you.“

Rátajte však s tým, že Marrákeš je dobrodružstvo a nielen miesto pre pekné fotky na Instagram. Očakávať treba typické prehováranie a situácie, ktoré nezažijete nikde inde na svete. Navštívime tie najkrajšie pamiatky a prejdeme sa uličkami starobylej mediny, kde na vlastné oči uvidíme, ako vyzerá bežný denný stereotyp typického Maročana.

Niektorí Marrákeš milujú, iní nenávidia. Sme zvedaví, ku ktorej skupine sa zaradíte Vy.

Casablanca, perla na pobreží Atlantiku

Mesto častokrát prezývané ekonomické pľúca Maroka je metropola nachádzajúca sa na pobreží Atlantického oceánu. V okolí mesta sa nachádzajú rozsiahle pieskové pláže, na ktorých budeme môcť zažiť divoký oceán na vlastnej koži.

Jedným z najväčších lákadiel mesta je mešita Hassana II., ktorá sa pýši prívlastkom jednej z najväčších mešít moslimského sveta.

Starobylé mestá Fes a Meknes

Jedným z významných kráľovských miest je Fes. Nachádza sa na severe krajiny, na úpätí pohoria Vysoký Atlas. Mesto bolo založené na konci 8. stroročia a počas priebehu dejín plnilo dôležitú úlohu ako stredisko viery, učenia a svetskej moci. Centrum mesta, alebo ak chcete medina, si zachovalo typický stredoveký charakter so spleťou úzkych uličiek, remeselných dielní a trhov. V historickom centre si vychutnáme nezabudnuteľnú atmosféru pri šálke marockého čaju alebo kávy.

Na skok od Fesu sa nachádza ďalšie historické mesto Meknes, ktoré je typické zachovalou sústavou stredovekých hradieb. Prejdeme sa tradičnou medinou a nasajeme unikátnu atmosféru.

Vodopády Uzúd

Cascade d’Ouzoud sa nachádzajú v pohorí Vysoký Atlas a bývajú často označované za najkrajšie vodopády v krajine. Pokiaľ ste fanúšikom adrenalínovejších činností, neváhajte vyskúšať plavbu člnom priamo pod padajúcou vodou. Ak budeme mať „šťastie“, dočkáme sa aj otravných opíc.

Názov lokality je odvodený z berberského jazyka a v preklade znamená niečo ako miesto mletia obilia. To pravdepodobne pochádza z využívania vodnej energie na výrobu múky.

Vodopády pôsobia svojím vzhľadom veľmi impozantne. Zakalená voda rieky Abid padá prostredníctvom viacerých kaskád do kaňonu s hĺbkou 110 m. V okolí vodopádov sa nachádza viacero vyhliadkových miest, odkiaľ môžete sledovať fascinujúcu silu vody.

Vysoký Atlas a strecha Maroka

Maroko, to nie sú len nekonečné pieskové pláže, púšť Sahara či kráľovské mestá. Vo vnútrozemí sa rozprestiera pásmové pohorie Vysoký Atlas, ktorého najvyššie vrcholy dosahujú nadmorskú výšku cez 4000 m. Táto oblasť je typická berberskými dedinkami, nad ktorými miestni pastieri pasú stáda kôz a oviec. Naša cesta povedie miernou podhorskou krajinou, odkiaľ budeme mať vynikajúci výhľad na majestátne horské štíty.

Rajské údolie a Agadir

Agadir je centrum južného Maroka. Ide o vyhľadávanú turistickú destináciu s nádhernými pieskovými plážami a kvalitnými ubytovacími zariadeniami. Na záver exkurzie si tu vychutnáme chvíľku oddychu pri oceáne alebo hotelovom bazéne.

Neďaleko tohto letoviska, v predhorí Vysokého Atlasu sa nachádza Rajské údolie. Rieka Tamraght sa počas tisícročí zarezávala do málo odolných vápencových skál a vytvorila paletu tiesňav, vodopádov a hlbokých riečnych tôni. Horské stráne sú lemované palmovými hájmi, ktoré dopĺňajú početné arganovníky, olivovníky a citrónovníky. Práve tu si môžeme kúpiť pravý argánový olej, ktorý zvykne byť označovaný aj ako tekuté zlato alebo marocké zlato. Lokalita je vyhľadávaná miestnymi aj turistami zo širokého okolia, ktorí si vychutnávajú prírodné bazény s priezračnou vodou. Hlboké jazierka a vodopády nám poskytnú príjemné ochladenie počas horúceho dňa.

Stiahni si celý program

PODMIENKY ÚČASTI

Vyplnením údajov v priloženom formulári (tu) môžete vyjadriť záväzný záujem o účasť na exkurzii Maroko 2022. Po registrácií, dostanete emailom potvrdenie o Vašom zaradení do exkurzie a ďalšie pokyny.

Dušan - garant exkurzií

Mgr. Dušan Olša

Organizátor a garant

Peťo - garant exkurzií

Mgr. Peter Lajda

Organizátor a garant

maroko

krajina, ktorá v sebe ukrýva pestrú paletu prírodných, kultúrnych, historických a gastronomických zaujímavosti.

Náročnosť:

     

Cena:

860 € za osobu

Termín:

17.4.-24.4.2022

Cena zahŕňa

Cena nezahŕňa

Poznámky

Program exkurzie je rámcový. Organizátori exkurzie si vyhradzujú možnosť zmeny programu, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu. Minimálny počet účastníkov pre realizáciu exkurzie je 10.

Maroko je moslimská krajina, a preto odporúčame rešpektovať miestne spoločenské konvencie. V celom Maroku sa považuje za prejav úcty mať zakryté kolená a ramená, obzvlášť pri návšteve sakrálnych pamiatok.

Pre vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s dátumom exspirácie minimálne 6 mesiacov od predpokladaného návratu z krajiny.

Napíšte nám…

Zaujala Vás exkurzia?

…pre bližšie informácie o exkurzii nás neváhajte kontaktovať cez formulár alebo telefonicky.