Jordánsko - ochutnávka chutí blízkeho východu

Galéria

Itinerár

Čo nás čaká?

Intenzívne zážitky v podaní super partie (malá skupinka 8 ľudí). Zažijeme prírodné skvosty ako sú Mŕtve more či púštnu oblasť Wadi Rum. Nasajeme atmosféru rušných uličiek hlavného mesta. Vrátime sa do čias pred narodením Ježiša Krista pri návšteve miest ako sú slávna Petra – jeden zo siedmich divov sveta či antický Jerash. Okúpeme sa vo vodách Červeného mora a samozrejme ochutnáme miestne špeciality ako napríklad mansaf, hummus, shawarma, falafel či baklava. Na farebnej púšti Wadi Rum si zajazdíme na ťavách, na terénnych autách 4×4 a prespíme priamo s beduínmi na púšti.

Miesta, ktoré nevynecháme

Antické mesto Džeraš

Džeraš – antické mesto, ktoré bolo súčasťou významného starovekého spoločenstva miest s názvom Dekapolis. Išlo o súbor desiatich miest v regióne Levant, ktoré počas staroveku udržiavali čulé ekonomické styky.

Najnižšie položené miesto na planéta – Mŕtve more

Soľné jazero medzi Izraelom a Jordánskom je najnižšie položené miesto na zemskom povrchu s nadmorskou výškou – 430,5 m. Východné pobrežie patrí Jordánsku a južná polovica jeho západného pobrežia patrí Izraelu. Severná polovica západného pobrežia leží na palestínskom Západnom brehu a je pod izraelskou okupáciou od arabsko-izraelskej vojny v roku 1967.

Najvýznamnejším prítokom je rieka Jordán. Tú však vo veľkej miere na komerčné účely využívajú obidva národy, čoho výsledkom bol prudký pokles hladiny Mŕtveho mora. Vody Mŕtveho mora sú extrémne slané. Jeho salinita (slanosť) dosahuje hodnotu 342 g/kg ale 34,2% soli. Voda má vysokú hustotu, preto udržiava kúpajúcich na hladine, sťaby sa vznášali.

Stredoveký križiacky hrad Kerak

Križiacky hrad nachádzajúci sa na slávnej kráľovskej ceste, ktorá kedysi spájala sýrsky Damašek a staroveký Egypt. Impozantná stavba je bludiskom zloženým z množstva sál s kamennými klenbami a nekonečnými chodbami s
tajomnou atmosférou.

Najzachovalejšie časti stavby nájdete v podzemí. Z hradu sa vám naskytne nádherný výhľad do okolia, ak je dobré počasie môžete vidieť aj Mŕtve more.

Jeden z divov sveta – skalné mesto Petra

Petru vybudovali Nabatejci, ktorí sa tu usadili už v 2-3 st. pred n. l. Ide o historické skalné mesto na juhu Jordánska. Svojho času bola Petra hlavné obchodné centrum v širokom okolí, čo je prinieslo značné bohatstvo.

Nabatejci boli obzvlášť zruční v zbere dažďovej vody, poľnohospodárstva a kamenárstve. Najväčší rozkvet mesta bol v 1. st. n. l., keď bola postavená aj slávna Al-Khazneh (Pokladnica) považovaná za mauzóleum nabatejského kráľa Aretasa IV. Po nástupe Rimanov význam Petry klesal až upadla do zabudnutia až kým ju znovu v roku 1812 znovu neobjavil švajčiarsky bádateľ Johann Ludwig Burckhardt.

Mesačná krajina vo Wadi Rum

Pokiaľ by ste chceli zažiť pocit, akoby ste vystúpili z vesmírnej lode priamo na červenej planéte, tak Wadi al-Qamar alebo známejšie Wadi Rum je to pravé miesto. Údolie sa nachádza na juhu Jordánska neďaleko prímorského letoviska Akaba a bolo zaradené do Zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO.

Oblasť bola obývaná už v praveku. O dávnom osídlení svedčia dochované petroglyfy na červeno sfarbených pieskovcových skalách. Základ turizmu v regióne položila snímka Lawrence z Arábie z roku 1962. Podobizeň tohto filmového hrdinu je vytesaná do steny jedného z mnohých kaňonov. Výnimočný púštny charakter krajiny bol využitý aj vo filmoch ako Marťan, Hviezdne vojny alebo Transformers.

V súčasnosti je v lokalite viacero kempov, kde môžete zažiť prepych ako z rozprávky Tisíc a jedna noc alebo zážitok nocovania pod oblohou plnou hviezd. My okúsime aj osedlanie tiav či divokú jazdu na autách s pohonom 4×4.

Hora Nebo – významné pútnické miesto

Významné pútnické miesto s výhľadom na údolie rieky Jordán a severovýchodnú časť Mŕtveho mora. Miesto, kde Mojžiš, prorok, ktorého uctievajú tri monoteistické náboženstva, vzhliadol zasľúbenú zem a kde údajne aj zomrel.

Dnes je hora Nebo pamätníkom, františkánskym kláštorom a archeologickým náleziskom, ktoré láka návštevníkov z celého sveta nielen pre svoj historický a náboženský význam, ale aj pre výnimočnú umeleckú hodnotu architektonických pozostatkov a byzantských mozaík, ktoré uchováva a zobrazuje.

Akaba – prímorské letovisko v špeciálnej ekonomickej zóne

Ide o ekonomické centrum krajiny, nachádzajúce sa na pobreží Červeného mora. Pôvodne bolo pobrežie omnoho kratšie. Išlo len o približne 7 km, no v roku 1965 uzavrelo Jordánsko a Saudská Arábia pakt o výmene územia a rozšírilo tak pobrežie o 19 km.

Na úzkom páse pobrežia sa tlači významný prístav, rafinéria a stredisko cestovného ruchu. Oblasť láka zároveň návštevníkov na bohatý podmorský život a príjemnú klímu počas celého roka. 

Stiahni si celý program:

PODMIENKY ÚČASTI

Registrova na exkurzii Jordánsko 2022 je zastavená, nakoľko sa naplnila kapacita.

Dušan - garant exkurzií

Mgr. Dušan Olša

Organizátor a garant

Peťo - garant exkurzií

Mgr. Peter Lajda

Organizátor a garant

Jordánsko

Jordánsko ponúka pestrú paletu prírodných zaujímavostí v kombinácií s bohatou históriou a kultúrou. Tá sa odráža predovšetkým v početných historických pamiatkach a zvykoch miestneho obyvateľstva.

Náročnosť:

     

Cena:

 obsadené

Termín:

14.-21.11.2022

Cena zahŕňa

Cena nezahŕňa

poznámky

Program exkurzie je rámcový. Organizátori exkurzie si vyhradzujú možnosť zmeny programu, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu.

Pre vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s dátumom exspirácie minimálne 6 mesiacov od predpokladaného návratu z krajiny.

Napíšte nám…

Zaujala Vás exkurzia?

…pre bližšie informácie o exkurzii nás neváhajte kontaktovať cez formulár alebo telefonicky.