Zájazd MAČHAL 2023

Severné Macedónsko, Čierna Hora a Albánsko - Balkánska zážitková pecka

SPOZNAJ S NAMI BALKÁN

Dobrodružná jazda, počas 8 nabitých dní, v podaní super partie. Zažijeme prírodné skvosty v podobe Ochridského a Skadarského jazera, navštívime stredoveké ortodoxné kostoly a kláštory, osmanské mešity, kamenné mestá či relikty albánskej komunistickej minulosti. Nevynecháme ani pobrežie stredozemného mora a jeho dovolenkovú atmosféru. Okúsime balkánsku kuchyňu a ochutnáme vynikajúce víno či rakiju pri príjemnej tradičnej hudbe.

Termín

28.8.2023 – 4.9.2023

Predpokladaná kapacita

16 miest

Cena

1 099 €

Galéria

Máte otázky?

Zavolajte nám alebo napíšte. Radi vám poradíme a pomôžeme.

Dušan - garant exkurzií

Dušan Olša

Organizátor a garant
+421 911 180 277

Peťo - garant exkurzií

Peter Lajda

Organizátor a garant
+421 902 718 516

ITINERÁR ZÁJAZDU

Po rannom pohodlnom odlete z Bratislavy nás bude okolo obeda čakať metropola Severného Macedónska – Skopje, ktorá v sebe ukrýva bohatú históriu, ale aj novodobú architektúru. Minulosť mesta siaha až do obdobia antiky. Nájsť tu môžeme najväčší kríž sveta či najväčšiu fontánovú sochu Balkánu. Okrem toho je Skopje rodiskom Svätej Matky Terezy. Nocľah Skopje. 

Ráno opustíme hlavné mesto a vydáme sa najskôr na západ do mestečka Tetovo, ktoré je preslávené maľovanou mešitou. Mešita z 15. storočia stojí na okraji parku, kam si chodia domáci posedieť, a kúsok od nej nájdete aj starý, osmanský hammam s typickými kupolami. Šarena Džamija (miestny názov mešity) je viacerými cestovateľmi označovaná za najkrajšiu na Balkáne, pre svoju farebnú fasádu zdobenú arabskými motívmi. No uvidíte sami.

Ďalšou našou zastávkou bude  jazero Mavrovo, kde sa nachádzajú ruiny stredovekého kostolíka zaplaveného z časti vodou. 

Naše putovanie zakončíme pri prastarom jazere Ochrid. Ide o tektonické jazero, ktoré sa so svojou hĺbkou až 288 m zaraďuje k najhlbším jazerám Európy. Okrem prírodných krás budeme mať možnosť obdivovať najznámejší kostol oblasti – Kláštor sv. Jána v Kaneo. Nocľah Struga. 

Z Ochridu sa vydáme do Albánska, kde našou zastávkou bude historické mesto Berat, ktoré je častokrát nazývané mestom tisícich okien, ktoré sa zrkadlia na oboch brehoch rieky Osum. Na pravom brehu stojí pôvodne kresťanská štvrť Gorica a z brehu ľavého sa dvíha vysoké skalnaté bralo, na ktorom sa nachádza Beratská pevnosť, ktorej súčasťou je aj náš hotel. Pod pevnosťou sa nachádza osmanská časť Mangalem. Práve tá bola pre svoju unikátnosť zaradená na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ešte pred príchodom do Beratu navštívime neďaleké vinárstvo, kde budeme mať možnosť ochutnať miestne vynikajúce vína a možno si kúpiť aj niečo do zásoby.  Nocľah Berat. 

Po Berate nás čaká ďalší historický skvost, mesto Gjirokastër, typické výnimočným géniom loci. Mesto sa ukrýva v údolí rieky Lumi Drinos. Historickému centru dominuje citadela s vojenským múzeom pod ktorou sa nachádzajú kamenné domy s typickými bridlicovými škridlami a krytými vysunutými balkónmi. Budeme mať možnosť prechádzať sa starobylými uličkami s príjemnými reštauráciami a malebnými zákutiami.

Deň zakončíme na pobreží Stredozemného mora v srdci Albánskej riviéry v lokalite Sarandë. Albánska riviéra je najkrajšou časťou pobrežia tejto krajiny, podľa mnohých dokonca celého Iónskeho mora. Vysoké hory tu strmo klesajú k pobrežiu mora, ktoré lemujú desiatky malebných zátočín a pláží s azúrovou vodou. K videniu sú tu ale aj mnohé historické pamiatky. Nocľah Sarandë.

Tento deň sa bude niesť v duchu pokoja a oddychu. Vychutnáme si sladké ničnerobenie na hoteli a blízkych plážach. Ochutnáme plody mora či svieže letné drinky. Pre tých, ktorí budú chcieť, vyberieme sa na prehliadku blizkeho antického areálu Butrint zapísaného v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Nocľah Sarandë.

Zo slnkom zaliatych pláži Jadranského mora sa presunieme do hlavného mesta Albánska. Tirana je známa svojim typickým chaosom, ktorý sa po dlhšom pozorovaní mení na poriadok. Mesto ponúka jedinečnú atmosféru, ktorú podmieňuje stáročná história stelesnená mnohými historickými pamiatkami. Nezanedbateľnú stopu na celkovom kolorite mesta zanechalo obdobie komunizmu spojené viacerými bunkrami pre vedúcich komunistických pohlavárov, ktoré sú sprístupnené verejnosti. Spoločne si prejdeme tie najlepšie pamiatky mesta, napr. aj múzeum komunistickej histórie krajiny Bunkart. Nocľah Tirana.

Naše kroky povedú ďalej z Tirany k brehom Skadarského Jazera. Ide o najväčšie jazero Balkánu rozprestierajúce sa na pomedzí Čiernej Hory a Albánska. Liqeni i Shkodrës, ako ho nazývajú Albánci, je obklopené horskými masívmi rovinami pri riekach Zeta a Morača. Zastavíme sa aj v mestečku Kruje, ktorého dominantou je zachovalý hrad. 

Putovanie zakončíme v Čiernej Hore a jej hlavnom meste Podgorica. Titograd, ako znel bývalý názov hlavného mesta Čiernej Hory, sa nachádza na sútoku riek Zeta a Morača. Centrum Podgorice tvorí staré mesto – Stara Varoš, kde sa nachádza viacero historických budov z obdobia Osmanskej ríše. Nocľah Podgorica.

Posledné rozlúčenie s mestom Podgorica a celým Balkánom. Poobedný odlet z Podgorice do Viedne. Následný presun do Bratislavy.

Cena zahŕňa

 • dopravu súkromným minibusom z letiska Viedeň do Bratislavy;
 • obojsmernú letenku (Bratislava – Skopje, Podgorica – Viedeň) vrátane základnej batožiny (na palubu) s rozmermi 40 cm (šírka), 20 cm (výška), 25 cm (dĺžka) s maximálnou hmotnosťou 10 kg. Batožinu nad rámec základnej batožiny je potrebné si vybrať v prihlasovacom formulári, nie je súčasťou základnej ceny zájazdu;
 • vybavenie kompletnej registrácie pre vstup do krajín;
 • vstupy na vybrané lokality uvedené v programe;
  • hrad Kruja, Berat, Gjirokaster, Rozafa
  • ochutnávka vína v meste Berat,
  • archeologický komplex Butrint, 
  • múzeum Bunkart v Tirane.
 • ubytovanie s raňajkami na všetky noci zájazdu (dvojlôžková izba);
 • dopravu klimatizovaným minibusom počas zájazdu vrátane pohonných hmôt a miestneho vodiča;
 • slovenskí odborní garanti počas celého trvania zájazdu s odborným výkladom;
 • poistenie CK proti úpadku;
 • tričko Spoznaj s nami svet.

Cena nezahŕňa

 • cestovné poistenie, odporúčame aj s krytím nákladov v prípade nákazy ochorením Covid-19 (vieme sprostredkovať);
 • extra batožinu (viac informácii o batožine);
 • extra požiadavku na samostatnú izbu (výsledná cena navrhnutá po preverení dostupnosti);
 • fakultatívne aktivity;
 • prepitné vodičovi a lokálnym sprievodcom (dobrovoľné) a ostatnú stravu.

Dôležité informácie

 • Úhradu zájazdu je možné zaplatiť aj na dve platby (záloha + doplatok). Podrobnejšie informácie v zmluve o zájazde. 
 • Náročnosť exkurzie je nízka. Počas exkurzie nie sú plánované dlhšie pešie prechody.
 • Zájazd je vhodný pre všetky vekové skupiny, jednotlivcov, priateľov, ale aj páry. Stačí mať dobrú náladu a chuť cestovať. Nie je vhodný pre osoby s výrazne zníženou pohyblivosťou.
 • Program zájazdu je rámcový. Organizátori exkurzie si vyhradzujú právo zmeny programu vzhľadom na aktuálnu pandemickú/politickú situáciu.
 • Minimálny počet účastníkov pre realizáciu exkurzie predstavuje 14 osôb.
 • Všetky podrobné informácie o zájazde obdržíte pred podpisom zmluvy o zájazde v prílohe Informácie o zájazde. 

Podmienky vstupu do krajiny

  • Slovenskí a českí občania musia vstupovať na územie Severného Macedónska, Čiernej Hory a Albánska s platným vlastným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. V prípade Čiernej Hory, z ktorej odlietame je možné, že letecká spoločnosť môže vo svojich prepravných podmienkach stanoviť podmienku predloženia cestovného pasu. Z uvedeného dôvodu je pre účasť na predmetnom zájazde potrebný cestovný pas. Platnosť cestovného dokladu občana SR a ČR musí byť min. 3 mesiace po odchode z krajiny.
  • Povinnosťou je teda mať so sebou cestovný pas a odporúčame mať aj občiansky preukaz. 
  • Slovenskí a českí občania nepotrebujú vstupné víza na pobyty v krajinách zájazdu.

Doplnkové služby

V cene zájazdu je zahrnutá iba základná batožina s rozmermi 40 cm (šírka), 20 cm (výška), 25 cm (dĺžka) s hmotnosťou max. 10 kg. Tento druh batožiny musí ísť na palubu lietadla a platí pre neho obmedzenie prepravy tekutiny v nádobe s maximálnym objemom 100 ml, pričom počet nádob môže byť maximálne 10 ks (to platí aj pre priority batožinu). Check-in batožina (do podpalubia) nemá obmedzenie max. objemu prepravovanej tekutiny na nádobu. V prípade prepravovaného alkoholu je potrebné dodržiavať právne predpisy na dovoz v konkrétnej krajine.

Priority batožina

Priority batožina (na palubu lietadla) – max. 10 kg, s max rozmermi 55 cm (šírka), 40 cm (výška), 23 cm (dĺžka), prednostný nástup do lietadla a 1 základná batožina.

70 €

Check-in batožina

Check-in batožina (do podpalubia) – max. 10 kg, max rozmermi 149 cm (šírka), 119 cm (výška), 171 cm (dĺžka) do podpalubia a 1 základná batožina.

90 €

Check-in batožina

Check-in batožina (do podpalubia) – max. 20 kg, s max rozmermi 149 cm (šírka), 119 cm (výška), 171 cm (dĺžka) do podpalubia a 1 základná batožina.

110 €

ℹ Voľba doplnkových služieb prebieha v prihlasovacom formulári.

Zaujal vás zájazd?

Prihláste sa na zájazd do Severného Macedónska, Čiernej Hory a Albánska vyplnením prihlasovacieho formulára a zažite nezabudnuteľné dobrodružstvo.