Maroko - skryté poklady pod úpätím Atlasu

Galéria

Itinerár

Čo nás čaká?

Čaká nás nabitý program plný cestovateľských zážitkov. V malej skupinke so súkromným minibusom a miestnym šoférom prejdeme južný okruh Maroka. Zažijeme čarovnú medinu (tradičný trh) a atmosféru Marrákešu, budeme brázdiť pobrežím Atlantiku, zastavíme sa v slávnom Ouarzazate a Aït Benhaddou, spoznáme uličky starobylého mesta Taroundant, nezabudnuteľný deň strávime v meste s názvom Agadir, nevynecháme ani marocké hory, pôsobivé mešity, pochutnáme si na tradičných marockých jedlách ako napr. na tažíne či na čerstvých rybách na pobreží Atlantického oceánu.

Miesta, ktoré nevynecháme

MARRÁKEŠ, ČERVENÉ MESTO NA ÚPÄTÍ VEĽKÉHO ATLASU

Kráľovské mesto vzdialené 4 hodiny letu od nás, no ide o úplne iný svet. Medzi najväčšie lákadla mesta je námestie Djemaa el Fna. Ide o životom pulzujúci priestor, kde nájdete bubeníkov, zaklínačov hadov, milióny obchodníkov, tie najčerstvejšie ovocné šťavy a veľa iného. Atmosféra tohto miesta je nezabudnuteľná. Zistíte, čo znamená tradičná veta: „Money for thank you.“

Rátajte však s tým, že Marrákeš je dobrodružstvo a nielen miesto pre pekné fotky na Instagram. Očakávať treba typické prehováranie a situácie, ktoré nezažijete nikde inde na svete. Navštívime tie najkrajšie pamiatky a prejdeme sa uličkami starobylej mediny, kde na vlastné oči uvidíme, ako vyzerá bežný denný stereotyp typického Maročana.

Niektorí Marrákeš milujú, iní nenávidia. Sme zvedaví, ku ktorej skupine sa zaradíte Vy.

Ouarzazat a Aït Benhaddou

Jedinečnú architektúru a magickú atmosféru zažijeme v juhovýchodnej časti Maroka. Ide o oblasť
obklopenú členitou krajinou Vysokého Atlasu. Navštívime aj opevnenú dedinku Aït Benhaddou, ktorá
je vďaka unikátnym tradičným hlineným budovám (kasbám) zapísaná na Zozname svetového dedičstva
UNESCO.

Vodopády Uzúd

Cascade d’Ouzoud sa nachádzajú v pohorí Vysoký Atlas a bývajú často označované za najkrajšie vodopády v krajine. Pokiaľ ste fanúšikom adrenalínovejších činností, neváhajte vyskúšať plavbu člnom priamo pod padajúcou vodou. Ak budeme mať „šťastie“, dočkáme sa aj otravných opíc.

Názov lokality je odvodený z berberského jazyka a v preklade znamená niečo ako miesto mletia obilia. To pravdepodobne pochádza z využívania vodnej energie na výrobu múky.

Vodopády pôsobia svojím vzhľadom veľmi impozantne. Zakalená voda rieky Abid padá prostredníctvom viacerých kaskád do kaňonu s hĺbkou 110 m. V okolí vodopádov sa nachádza viacero vyhliadkových miest, odkiaľ môžete sledovať fascinujúcu silu vody. Tento výlet bude fakultatívny a tí menej akční si môžu užívať voľný deň v Marrákeši.

Vysoký Atlas a strecha Maroka

Maroko, to nie sú len nekonečné pieskové pláže, púšť Sahara či kráľovské mestá. Vo vnútrozemí sa rozprestiera pásmové pohorie Vysoký Atlas, ktorého najvyššie vrcholy dosahujú nadmorskú výšku cez 4000 m. Táto oblasť je typická berberskými dedinkami, nad ktorými miestni pastieri pasú stáda kôz a oviec. Naša cesta povedie miernou podhorskou krajinou, odkiaľ budeme mať vynikajúci výhľad na majestátne hory.

Historické mesto Taroundant

Malý Marrákeš, ako je mesto častokrát nazývané sa nachádza neďaleko Agadiru v údolí Sus. Taroundant je označovaný aj za bránu do Vysokého Atlasu. Toto mestečko je preslávené dokonale zachovanými stredovekými hradbami, po ktorých sa prejdeme aj my. Podobne ako v Marrákeši tu nájdete tradičný souk, ktorého atmosféra Vás prenesie do dávnych čias. Ochutnať tu môžete miestne špeciality či kúpiť pravý arganový olej.

Rajské údolie a Agadir

Agadir je centrum južného Maroka. Ide o vyhľadávanú turistickú destináciu s nádhernými pieskovými
plážami a kvalitnými ubytovacími zariadeniami. Na záver exkurzie si tu vychutnáme chvíľu oddychu pri oceáne alebo hotelovom bazéne.

Neďaleko tohto letoviska, v predhorí Vysokého Atlasu sa nachádza Rajské údolie. Rieka Tamraght sa počas tisícročí zarezávala do málo odolných vápencových skál a vytvorila paletu tiesňav, vodopádov a hlbokých riečnych tôni. Horské stráne sú lemované palmovými hájmi, ktoré dopĺňajú početné arganovníky, olivovníky a citrónovníky. Aj tu si môžeme kúpiť pravý arganový olej, ktorý zvykne byť označovaný aj ako tekuté zlato alebo marocké zlato. Lokalita je vyhľadávaná miestnymi aj turistami zo širokého okolia, ktorí si vychutnávajú prírodné bazény s priezračnou vodou. Hlboké jazierka a vodopády nám poskytnú príjemné ochladenie počas horúceho dňa.

Stiahni si celý program

PODMIENKY ÚČASTI

Vyplnením údajov v priloženom formulári môžete vyjadriť záväzný záujem o účasť na exkurzii Gruzínsko 2022. Po registrácií, dostanete emailom potvrdenie o Vašom zaradení do exkurzie a ďalšie pokyny.

Dušan - garant exkurzií

Mgr. Dušan Olša

Organizátor a garant

Peťo - garant exkurzií

Mgr. Peter Lajda

Organizátor a garant

maroko

krajina, ktorá v sebe ukrýva pestrú paletu prírodných, kultúrnych, historických a gastronomických zaujímavosti.

Náročnosť:

     

Cena:

  895 € za osobu

Termín:

29.9.-6.10.2022

Cena zahŕňa

Cena nezahŕňa

Poznámky

Program exkurzie je rámcový. Organizátori exkurzie si vyhradzujú možnosť zmeny programu, vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu. Minimálny počet účastníkov pre realizáciu exkurzie je 10.

Maroko je moslimská krajina, a preto odporúčame rešpektovať miestne spoločenské konvencie. V celom Maroku sa považuje za prejav úcty mať zakryté kolená a ramená, obzvlášť pri návšteve sakrálnych
pamiatok.

Pre vstup do krajiny je potrebný cestovný pas s dátumom exspirácie minimálne 6 mesiacov od predpokladaného návratu z krajiny. Aktuálne je vyžadované platný očkovací preukaz (očkovanie) a negatívny PCR test nie starší ako 48 hodín pred nástupom do lietadla. Očakávame však uvoľnenie opatrení.

Napíšte nám…

Zaujala Vás exkurzia?

…pre bližšie informácie o exkurzii nás neváhajte kontaktovať cez formulár alebo telefonicky.