Ľudia majú vo svojej podstate neustálu potrebu prejaviť sa, a hoci sa to diktatúry vždy snažili potlačiť, ľudská tvorivosť si zakaždým nejakým spôsobom našla cestu von. Dôkazom toho je napríklad aj Lennonova stena, ktorá neďalekú Prahu zdobí už od čias minulého režimu.
Prvé nápisy na nej pochádzajú údajne zo 60. rokov 20. storočia, keď sa tu objavovali odkazy pre známeho českého herca a scenáristu Jana Wericha, ktorý býval neďaleko. Objavovali sa tu verše básníkov, ako Vladimír Holan alebo vtedy populárny Václav Hrabě.
Po zavraždení Johna Lennona – hlavného predstaviteľa legendárnej britskej hudobnej skupiny Beatles, sa tu na jeho počesť objavil fiktívny náhrobok a stena sa na čas stala pietnym miestom. Od tej doby sa stal miestom, kde najmä mládež nechávala posolstvá, ktoré nie vždy boli v súlade s vtedajším režimom.
Múr bol spolu s odkazmi a maľbami niekoľkokrát úplne pretretý. Prvýkrát sa tak stalo pred XVI. zjazdom Komunistickej strany Československa v roku 1981. V roku 2014 tak spravila aj skupinka študentov, ktorá mala pocit, že stena stratila pôvodný zámer.
Značná časť bola pretretá aj ekologickými aktivistami v roku 2019, ktorí tak chceli poukázať na nutnosť boja s klimatickou krízou. Následne sa na stene strhol súboj podporovateľov protestov v Hongkongu a pročínskej propagandy. Stena teda opäť celá premaľovaná.
Vyjadrenie názorov a ducha doby však nezastavil žiaden z náterov a aj dnes tu nájdete množstvo prejavov slobodnej mysle.