Lennonova stena (Lennonova zeď)

🖼 Ľudia majú vo svojej podstate neustálu potrebu prejaviť sa, a hoci sa to diktatúry vždy snažili potlačiť, ❌ ľudská tvorivosť si zakaždým nejakým spôsobom našla cestu von. Dôkazom toho je napríklad aj Lennonova stena, ktorá neďalekú Prahu 🇨🇿 zdobí už od čias minulého režimu.
👉 Prvé nápisy na nej pochádzajú údajne zo 60. rokov 20. storočia, keď sa tu objavovali odkazy pre známeho českého herca a scenáristu Jana Wericha, ktorý býval neďaleko. Objavovali sa tu verše 📜 básníkov, ako Vladimír Holan alebo vtedy populárny Václav Hrabě.
Po zavraždení Johna Lennona ☮️ – hlavného predstaviteľa legendárnej britskej hudobnej skupiny Beatles,🎶 sa tu na jeho počesť objavil fiktívny náhrobok a stena sa na čas stala pietnym miestom. Od tej doby sa stal miestom, kde najmä mládež nechávala posolstvá, ktoré nie vždy boli v súlade s vtedajším režimom.
Múr bol spolu s odkazmi a maľbami niekoľkokrát úplne pretretý.🟢 Prvýkrát sa tak stalo pred XVI. zjazdom Komunistickej strany Československa ⚒ v roku 1981. V roku 2014 tak spravila aj skupinka študentov, ktorá mala pocit, že stena stratila pôvodný zámer.🔀
Značná časť bola pretretá aj ekologickými ♻️ aktivistami v roku 2019, ktorí tak chceli poukázať na nutnosť boja s klimatickou krízou. Následne sa na stene strhol súboj podporovateľov protestov v Hongkongu 🇭🇰 a pročínskej 🇨🇳 propagandy. Stena teda opäť celá premaľovaná.
🎤 Vyjadrenie názorov a ducha doby však nezastavil žiaden z náterov a aj dnes tu nájdete množstvo prejavov slobodnej mysle.🧠