Kaštieľ Dolná Krupá

Kaštieľ Dolná Krupá

V Dolnej Krupej sa nachádza kaštieľ z 18. storočia, ktorý je jedinečným dielom klasicistickej vidieckej architektúry💒 na území Slovenska.
Výstavba kaštieľa je spojená s rodinou👩‍👩‍👧‍👦 Brunsvikovcov. Od jeho postavenia sa viackrát prestavoval až do dnešnej podoby. Vo svojej dobe sa vďaka Brunsvikovcom stala Dolná Krupá miestom, ktoré sa aj za hranicami monarchie👑 preslávilo umeleckými zbierkami, bohatou knižnicou, zbierkami minerálov, ale aj prírodnými krásami parku. Postupneℹ️ ku kaštieľu pribúdali – divadlo, domček záhradníka, oranžéria, kúpeľný domček či altánky v parku.
V nádhernom areáli kaštieľskeho parku si môžete všimnúť netradičný unikát v našich podnebných končinách – strom sekvojovec🌲 mamutí, ktorý bol zasadený v roku 1863 a je vysoký 39 metrov. Kaštieľ v minulosti hostil uhorskú i európsku smotánku. Pobýval tu aj významný umelec Ludwig van Beethoven🎼, ktorý mladé dámy z rodiny Brunsvikovcov vyučoval hre na klavíri.
🌹Azda najvýraznejšou osobnosťou žijúcou v kaštieli bola Mária Henrieta Choteková, prezývaná aj ako Ružová🌹 grófka. Ambiciózna žena vybudovala na území Dolnej Krupej najväčšie rozárium v Strednej Európe. V kaštieľskom rozáriu sa nachádza odroda ruže, ktorú vyšľachtila a vyšperkovala do dokonalosti sama pani grófka.