Kanárske ostrovy - cestovateľské tipy a itinerár časť č. 1 Lanzarote

Všeobecné informácie

Lanzarote je jedným zo siedmich hlavných ostrovov Kanárskych ostrovov. Jeho rozloha je 846 km², čo je približne rozloha okresu Veľký Krtíš. Na tejto relatívne malej ploche sa však skrýva množstvo prírodných pokladov, ktoré nemajú vo svete obdobu. Ostrov bol vyhlásený za biosférickú rezerváciu UNESCO v roku 1993, vďaka unikátnemu typu sopečnej krajiny. Počiatky ostrova siahajú do obdobia 25 mil. rokov do minulosti. Ostrov vznikol vďaka rozsiahlej sopečnej činnosti, ktorá pretrváva až dodnes. Aktívnym vulkánom je sopka Timanfaya.

Jameos del Agua, Kanárske ostrovy, Lanzarote
Kultúrne, hisotorické a prírodné centrum Papas Arrugadas

História v skratke

Predpokladá sa, že prví osídlenci sa na Kanárskych ostrovoch usadili okolo 10. storočia pred n. l. Tieto pôvodne Berberské kmene zo severnej Afriky sa dnes označujú ako Guančovia, pričom v relatívnej izolácii žili približne 2 000 rokov. Vďaka tomu sa adaptovali na život v prostredí vytvorenom vulkanickou činnosťou a vytvorili si jedinečnú kultúru, čoho dôkazom sú napr. unikátne pyramídy.

Prvá písomná zmienka o „objavení” ostrovov pre západnú civilizáciu pochádza z roku 40 pred n. l. Príchod mauritánskeho kráľa Jubu II. na Kanárske ostrovy zapísal rímsky spisovateľ Plínius starší, ktorý spomína aj “množstvo psov obrovských veľkostí”. Predpokladá sa, že tým myslel tulene mníšske, ktoré Rimania nazývali aj morské psy. Pôvod názvu ostrovov teda s najväčšou pravdepodobnosťou pochádza práve z rímskeho canes, čo v preklade znamená psy. Pomenovanie kanárikov je odvodené od pomenovania ostrovov, nie naopak.

Prvé pravidelnejšie kontakty s okolitým svetom začali okolo roku 1000, keď boli zaznamená obchodné styky s Arabmi. Obchod aj s ostatnými národmi začal prekvitať najmä v 13. a 14. storočí.

V roku 1402 začala často brutálna snaha o kolonizáciu ostrovov Kastílskym kráľovstvom, ktorá vyvrcholila podmanením si miestneho obyvateľstva v roku 1496. Kanárske ostrovy sa stali základňou pre objavovanie Nového sveta, pričom tu doplnil zásoby na svojej ceste do Ameriky aj Krištof Kolumbus.

So španielskou nadvládou sa na ostrovoch rozšírilo poľnohospodárstvo a vďaka otrokom z Afriky boli vybudované najvýznamnejšie budovy. Najdôležitejšími obchodnými artiklami ostrovov boli v tom období cukrová trstina, košenila (červené farbivo) a rum. Ekonomické ťažkosti viedli koncom 19. a začiatkom 20. storočia k masovej emigrácii do Ameriky, najmä do Venezuely, Portorika či na Kubu.

Francisco Franco – neskorší španielsky diktátor, bol preradený na Kanárske ostrovy ako veliteľ miestneho vojska krátko pred voľbami v roku 1936. V španielskej občianskej vojne sa napokon postavil na stranu republikánov a viedol tzv. Armádu Afriky. Práve Kanárske ostrovy patrili medzi španielske územia, na ktorých sa politický útlak jeho diktatúry prejavoval najviac. Počas Francovej vlády pôsobilo z územia Alžírska Hnutie za nezávislosť a sebaurčenie Kanárskeho súostrovia, ktorého oprávnenosť na boj za slobodu uznala aj Africká únia.

V roku 1982, sedem rokov po páde Francovho režimu, získali Kanárske ostrovy autonómiu v rámci Španielska. To viedlo k ukončeniu aktivít hnutia za nezávislosť a vytvoreniu regulárnych politických strán v rámci autonómnej oblasti. Prvé slobodné voľby sa tu uskutočnili v roku 1983.

Kanárske ostrovy sú jediná autonómna oblasť Španielska, ktorá má dve hlavné mestá – Santa Cruz de Tenerife a Las Palmas de Gran Canaria. Ostrov Lanzarote administratívne spadá do provincie Las Palmas.

Víza a vstup do krajiny

Vďaka Schengenskému priestoru sa stačí plnoletým občanom Slovenskej aj Českej republiky pri prílete na Kanárske ostrovy preukázať platným občianskym preukazom alebo pasom.

Peniaze

Vzhľadom na to, že sú Kanárske ostrovy územím Španielska, ktoré je súčasťou Eurozóny, miestnym platidlom je Euro.

Orientačné ceny (2021)

 • Voda 1 liter – 0,8 €
 • Pizza – 9 €
 • Hlavné jedlo v reštaurácií – od 10 €
 • Pivo – 3 €
 • Ubytovanie 3* hotel – 40 €/osoba
 • Cigarety – 3,7 € – 4 €

Ubytovanie

Na Lanzarote funguje bez problémov Booking aj Airbnb. Pri low cost cestovanie si odporúčame objednať apartmán namiesto hotela, obzvlášť, keď ste väčšia partia (napr. 4 cestovatelia). V tomto prípade viete na osobu zaplatiť približne 30 € osoba/noc. Buďte pripravení, hlavne počas zimného obdobia, keď sú noci chladnejšie, že vo väčšine ubytovacích zariadení nie sú paplóny, ale len plachty. Okná tiež nie sú s trojsklami. Zíde sa teda pyžamo.

Strava

V mnohých miestnych reštauráciách na stoloch nenájdete tradičný jedálny lístok, ako ste zvyknutí z tých našich. Digitalizácia v tomto kúte sveta pokročila a ponuku jedál si pozriete nasnímaním QR kódu prostredníctvom Vášho mobilného zariadenia.

Typické lokálne jedlá sú:

 • Papas Arrugadas – lokálne vypestované menšie zemiaky varené vo veľmi slanej (tradične v morskej) vode a podávané aj so šupkou a omáčkami.
 • Mojo – omáčka podávaná spolu s Papas Arrugadas v dvoch verziách: zelenej (Mojo verde) a pikantnejšej červenej (Mojo rojo).
 • Estofado – miestny “guláš” z kúskov bravčového, menej často jahňacieho mäsa, choriza (pikantná tvrdá saláma), cíceru a zeleniny; najznámejší variant estofada sa nazýva Ropa Vieja (v doslovnom preklade Staré šaty).
 • Gofio – múka z opekanej kukurice, ktorá sa používa na prípravu viacerých jedál alebo sa z nej vyrábajú jemné sušienky
 • Puntillas de Calamar – mladé chobotničky obalené v ceste a vyprážané; podávajú sa s plátkom citrónu na dodanie chute.
 • Boquerones – filety ančovičiek (malé sardely) nakladané v olivovom oleji, octe a cesnaku
 • Bienmessabe – lahodný dezert pripravovaný z mletých mandlí, medu a vaječných žĺtkov.
Papas Arrugadas a omáčky mojo

Počasie

Z klimatického hľadiska je ostrov Lanzarote príjemným miestom počas celého roka. Vďaka tomu si vyslúžil, spoločne s ostatnými Kanárskymi ostrovmi, prezývku ostrov večnej jari. Malé množstvo zrážok sa sústreďuje najmä v zimnom období. Zrážky počas leta sú zriedkavým javom.

Najlepším obdobím na návštevu je podľa nás september – november, kedy je príjemne teplo (20 – 25 °C) a zároveň menej turistov, keďže je už po hlavnej letnej sezóne.

Doprava

Doprava na Lanzarote z našich končín je vcelku jednoduchá. Na ostrov lietajú nízkonákladové spoločnosti Ryanair a WizzAir. Cieľové letisko sa nachádza pri hlavnom meste Arrecife.

Ideálnym spôsobom na prepravu po ostrove je prenájom auta. Dostupnosť služieb je veľká a na trhu pôsobí viacero spoľahlivých spoločností. K najlepším patrí Cicar alebo Autoreisen. Ceny prenájmu sa pohybujú od 40 € v závislosti od dĺžky prenájmu a typu vozidla. Odporúčame si však auto objednať v dostatočnom predstihu. Malým trikom pri plnej obsadenosti na rezervačných stránkach spomínaných spoločností je zmena jazyka webovej stránky. Nám sa takto podarilo vyriešiť zdanlivo beznádejnú situáciu. Po prílete na nás čakalo namiesto najlacnejšieho Opel Corsa, športová Alfa Romeo Gulia. Vskutku dobrá skúsenosť. Vzhľadom na malú rozlohu ostrova sa všade dostanete veľmi rýchlo. Ceny paliva sú porovnateľné s tými našimi.

V prípade, že sa rozhodnete pokračovať na ostrov Fuerteventura, tak máte k dispozícii dva spôsoby dopravy. Prvou je lodná – trajekty na ostrov Fuerteventura premávajú z prístavu Playa Blanca. Dĺžka plavby je približne 30 min a cena lístka sa pohybuje od 18 € po 33 €. Najlacnejšia je spoločnosť Lineas Romero.

Druhým spôsobom je letecká doprava. Ceny leteniek medzi ostrovmi sa pohybujú približne od 30€ do 50€. Najlepšími spoločnosťami sú Canaryfly alebo Air Europa. Letenky si je možné zakúpiť priamo na ich webovej stránke.

https://www.canaryfly.es/

https://www.aireuropa.com/ot/en/home

Naše auto na ostrove Lanzarote
Takéto auto sme mali na ostrove Lanzarote. Vyšlo nás na 3 dni okolo 80€ aj s poistením.

Itinerár

 • 1. deň

Let z Viedne alebo z Bratislavy na jediné medzinárodné letisko ostrova Lanzarote trvá zhruba 5 hod. Ak si na objavovanie ostrova plánujete požičať auto, tak Vám odporúčame spoločnosť Cicar.

Ubytujeme sa v neďalekom hlavnom meste ostrova – v Arrecife. V centre mesta je viacero reštaurácií, ktoré sú cenovo porovnateľné s tými na Slovensku. Ak chcete zažiť dlhú noc, tak zamierte k prístavu. Tu to žije aj v neskorých nočných hodinách.

 • 2. deň 

Druhý deň vyrážame spoznávať sever ostrova, kde je naším cieľom sústava jaskýň a tunelov v lávovom poli. Tá končí až pri mori v príjemnom prostredí areálu Jameos del Agua, pričom hlbšie vo vnútrozemí navštívime aj Jaskyňu Verdeovcov (Cueva de los Verdes).

Popri ceste k ďalšej atrakcii nás zláka jedna z viacerých divokých pláži, kde si vychutnáme nespútanosť a hlavne sviežosť Atlantického oceánu.

Osviežení dorazíme k Miradoru del Río – výhľadu na neďaleký ostrov La Graciosa, prieliv El Río, ktorého názov v preklade znamená “rieka”, a šíri Atlantický oceán.

Po ceste späť obzrieme uličky bývalého hlavného mesta Teguise a vychutnáme večeru pred cestou do našej “základne” v Arrecife.

 • 3. deň 

Prehliadku západnej časti ostrova začíname hneď z rána asi 3-hodinovou túrou po okraji kaldery vyhasnutej sopky Caldera Blanca.

Po túre sa výdatne naobedujeme v dedinke Mancha Blanca a smerujeme k azda najväčšej atrakcii ostrova Lanzarote – k Národnému parku Timanfaya.

Večeru si dáme v El Golfo, odkiaľ je po krátkej prechádzke výhľad na El Lago Verde (Zelené jazero).

Presne na západ Slnka si načasujeme výstup na Montaňa Negra, z ktorej máme celý ostrov ako na dlani.

 • 4. deň 

Posledný deň nás čaká more oddychu. Prvú polovicu dňa trávime na jednej z pláži Playas de Papagayo na najjužnejšom cípe ostrova.

Pobyt na ostrove zakončíme prehliadkou unikátneho spôsobu pestovania viniča a ochutnávkou vína vo vinárni Bodega la Geria.

Oddýchnutí a v dobrej nálade opúšťame ostrov a mierime (domov? na ďalší ostrov?).

Dobre vedieť

Jameos del Agua a Cueva de los Verdes – spojenie síl prírody a tvorivej činnosti človeka.

V severovýchodnej časti Lanzarote sa pod zemou ukrýva sústava jaskýň a tunelov, ktoré vznikli v láve vyvrhnutej pri výbuchu sopky Monte Corona spred asi 3 000 rokov. Spleť týchto podzemných ciest je dlhá niekoľko kilometrov, pričom časť z nich tvorí Cueva de los Verdes (Jaskyňa Verdeovcov). Vidieť tu môžete jazierko, ktorého hladina sa v pokoji zrkadlí tak dokonale, že máte pocit pohľadu do hlbokej rokliny. Až hodený kameň ukáže realitu. Vďaka ideálnej akustike sa v jaskyni konajú aj menšie koncerty alebo hudobné predstavenia.

Sústava tunelov končí až pri pobreží v kultúrnom, umeleckom a turistickom centre Jameos del Agua, ktorý navrhol najznámejší miestni umelec a architekt César Manrique. Kaviarničky, slané jazeru v lávovom tuneli, podzemné javisko a umelý bazén vytvárajú veľmi príjemnú atmosféru. Ak sa vyhnete návalu turistov, určite si tu duševne oddýchnete a s vtáčikmi sadajúcimi na stôl budete mať pocit nebeského pokoja.

Naše tipy:

 • Obe atrakcie sú prístupné od 10:00, kedy sem aj odporúčame prísť. Už okolo obeda sa najmä pri Jameos del Agua tvoria dlhé rady návštevníkov, a tak váš zážitok z inak veľmi príjemného miesta nebude plnohodnotný.
 • Vstupné sa dá kúpiť zvlášť do oboch atrakcií, no odporúčame kúpiť kombinovaný lístok na všetky atrakcie, ktoré plánujete navštíviť. Samostatný vstup do Cueva de los Verdes stojí 10 € a do Jameos del Agua 9,50 €. Kombinovaný lístok do oboch týchto miest + Mirador del Río (5 € samostatne) a Národný park Timanfaya (12 €) vyjde na 29 € a platí 7 dní.
 • Kombinovaný lístok si viete kúpiť priamo v predajni lístkov na daných pamiatkach, ale aj na webe tu: https://www.entradaslanzarote.com/en-gb/home
 • Cesta autom z Arrecife k jaskyniam trvá takmer 30 min. Parkovanie je v cene vstupu, no miesta najmä pri Jameos del Agua sa s pribúdajúcim časom rýchlo zapĺňajú.
 • Zo zastávky Guaguas (Estación de Guaguas) v Arrecife premáva smerom k Jameos del Agua 3x do dňa autobus linky č. 9. Cesta trvá približne 50 min. a vyjde Vás na 4 €.
 • Prehliadka Cuevo de los Verdes trvá menej ako hodinu, pričom vstupy sú vždy o celej hodine.
 • Odporúčame: kávu alebo iný drink v jednej z dvoch reštaurácií areálu Jameos del Agua. Cena je prijateľná a pohoda ukážková.
jaskyňa Cueva de los Verdes na ostrove Lanzarote

Mirador del Río – výhľad na neďaleký ostrov La Graciosa, prieliv, ktorý ho od Lanzarote oddeľuje, a okolitý Atlantický oceán.

Na viacerých poschodiach to v nadmorskej výške 479 m okrem spektakulárneho výhľadu nájdete aj kaviarničku, či obchod so suvenírmi. Podobne ako Jameos del Agua, aj tento areál bol navrhnutý propagátorom miestneho turizmu Césarom Manriquem.

Naše tipy:

 • Samostatný vstup do areálu stojí 5 €. Oplatí sa Vám ho však zahrnúť do už spomínaného výhodnejšieho kombinovaného lístka s atrakciami ostrova podľa vlastného výberu.
 • Cesta z Arrecife sem trvá zhruba 30 min. Parkovanie pri vstupe je síce zdarma, no miest je žalostne málo a už pri mierne zvýšenej návštevnosti je potrebné nechať auto na kraji príjazdovej cesty.
 • Až k Miradoru del Río nepremáva žiadna pravidelná autobusová linka. Najbližšie je zastávka Ye linky č. 26. Stále by ste sa ale museli dopraviť buď taxíkom alebo peši zvyšné takmer 3 km.
 • Otváracie hodiny vyhliadky sú medzi 10:00 a 17:00, pričom aj tu platí, že čím skôr prídete, tým väčšia je pravdepodobnosť, že si atrakciu užijete viac. Priestoru je tu pomerne veľa, a tak aj neskorší príchod až tak nevadí.
 • Ak chcete ušetriť na vstupnom a servis pre turistov nepotrebujete, je tu možnosť porovnateľného výhľadu z neďalekého Miradoru de Nahum. Nachádza sa pri úzkej uličke, kde je parkovanie nepraktické až nereálne, ak nechcete obmedzovať ostatné autá. Asi najpraktickejšie je zaparkovať na parkovisku pre Mirador del Río a k vyhliadke vzdialenej zhruba 500 m prejsť pešo. Výhľad je porovnateľný, hoci jeho časť smerom na severovýchod zakrývajú skaly, na ktorých je Mirador del Río.
Výhľad z Mirador del Río, Kanárske ostrovy, Lanzarote

Národný park Timanfaya – najväčšia atrakcia Lanzarote.

Pustá sopečná krajina, ktorú za sebou nechalo sopečné pustošenie, naposledy najmä medzi rokmi 1730 a 1736. Symbolom Národného parku Timanfaya je El Diablo – diablik vítajúci návštevníkov pri vstupe do parku. Jeho autorom je známy umelec a rodák z ostrova Lanzarote César Manrique. On tiež navrhol budovu návštevníckeho centra a reštauráciu El Diablo.

Naše tipy:

 • Veľká časť národného parku je neprístupná autom. Najpraktickejšie je dopraviť sa k centru pre návštevníkov národného parku, odkiaľ chodí každú hodinu pravidelná kyvadlová doprava. Nastúpite do autobusu, kde už nemusíte nič platiť, a ten Vás s anglickým a španielskym prednahratým výkladom prevedie tými najzaujímavejšími miestami sopečnej krajiny. Cesta autobusom trvá približne 40 minút.
 • Pracovníci národného parku po každej jazde spravia ukážku, ako blízko k povrchu je tu teplo zemského vnútra. Do dier vlajú vedro vody, ktoré po chvíli vychrlí v stĺpec horúcej vodnej pary. Prípadne nad trhlinu v zemskej kôre poukladajú suchú trávu, ktorá sa po krátkom čase zapáli.
 • Teplo Zeme môžete okúsiť aj na vlastnej koži nad “studňou”. Zvyknú sa nad ňou pripravovať jedlá pre miestnu reštauráciu El Diablo. Ich ceny však odrážajú fakt, že ide o jediné stravovacie zariadenie v tomto národnom parku.
 • V čase turistickej sezóny sa do národného parku odporúča prísť včas, aby sa vám nestalo, že miesta na vyhliadkovú jazdu sú plne rezervované. Mimo sezóny by s týmto nemal byť problém.
 • Cena vstupu do národného parku je 12 €. Pri kúpe kombinovaného lístku s viacerými atrakciami môžete nejaké to euro ušetriť.
 • Okrem autobusov na dopravu v národnom parku môžete vyskúšať aj ťavy. Dĺžka takejto prechádzky je 20 minút, pričom ťavy sú pripravené od 9:00 do 16:00 v zimnom období a o 30 minút dlhšie v lete. Cena za jednu ťavu, ktorá vie odniesť dve osoby, je 12 €.
 • Západným pobrežím ostrova vedie jedna z mála voľne dostupných turistická ciest v národnom parku. Začína v severnej časti parku pri Caletón de las Ánimas a končí pri El Janubio. Trasu môžete na internete nájsť pod názvom Ruta larga del litoral, pričom ide o náročnú túru po drsnom sopečnom teréne. Jej dĺžka je síce len okolo 9 km, no odhadovaný čas na jej zdolanie je 5 hodín.
 • Jej kratšia verzia sa nazýva Ruta corta del litoral a vedie od dedinky El Golfo po pláž Playa del Paso. Je pomerne jednoduchá a zdolať by ste ju mali za 2 hodiny.
Národný park Timanfaya - Peťo meria teplotu zemských útrob
Národný park Timanfaya - Peťo meria teplotu zemských útrob

Caldera Blanca – najpôsobivejšia sopečná kaldera na Lanzarote dostupná pešou turistikou.

Najvyšší bod tejto vyhasnutej sopky sa nachádza v nadmorskej výške 446 m. Samotná kaldera vznikla pred 3000-5000 rokmi, no okolité lávové pole pochádza z erupcií medzi rokmi 1730 až 1736.

Naše tipy:

 • Za parkovanie sa neplatí, rozhodne si ale cenné veci zoberte so sebou, aby ste po návrate neboli nemilo prekvapení.
 • Parkovisko a zároveň začiatok túry ku kráteru Caldera Blanca: https://goo.gl/maps/TkhTMy4YUsLaSwHV9
 • Na výstup je vhodnejšie ísť buď ráno alebo v ročnom období, keď Vám horúce slnečné lúče neznepríjemnia pomerne jednoduchú túru. Zoberte si dostatok tekutín.
 • Cesta autom z Arrecife k začiatku túry trvá zhruba 30 minút, na doobednú túru teda nie je nevyhnutné príliš skoré vstávanie.
 • Asi po 1,5 km budete mať po ľavej ruke odbočku k Montaňa Caldereta. Jej kaldera je veľmi jednoducho dostupná a bez väčšieho klesania či stúpania sa ocitnete v centre vyhasnutej sopky. Od vstupu do kaldery Montaňa Caldereta odporúčame nevracať sa na hlavný chodník, ale zameriť na svah krátera Caldera Blanca. V smere hodinových ručičiek sa dostanete k najvyššiemu bodu kaldery, odkiaľ je aj najlepší výhľad. Keď budete pokračovať rovnakým smerom, dostanete sa ku chodníku vedúcemu smerom dole. Ním sa napojíte na hlavný chodník a ak nemáte v pláne spraviť väčší okruh národným parkom, tak sa môžete vrátiť k autu. Celá túra vrátane oddychu, času na fotenie a v pohodovom tempe by mala zabrať asi 3,5 hodiny.
 • Trasa túry na portáli mapy.cz: https://sk.mapy.cz/s/baconeloge

Bodega la Geria – víno z viniča pestovaného jedinečným spôsobom v sopečnej pôde.

Víno sa na Kanárskych ostrovoch pestovalo už v dávnej minulosti, pričom vo svojich dielach ho spomína aj William Shakespeare. V 30. rokoch 18. storočia postihla Lanzarote katastrofa v podobe sopečných erupcií. Ostrov čiastočne pokryla láva a podmienky na pestovanie sa neraz stali nehostinnými. Na víno však chuť zostala, a tak miestni obyvatelia našli spôsob, ako z minima vyťažiť maximum.

Úrodná pôda je zakrytá sopečným popolom, a tak sa vinič pestuje vo vyhĺbených jamách, ktoré odkrývajú úrodnejšiu pôdu. Malé múriky majú za úlohu chrániť hrozno pred silnými vetrami od Atlantiku.

Krátky článok sme o tomto unikátnom mieste písali aj na našej Facebookvej stránke Zaujímavosti zo sveta na každý deň – https://www.facebook.com/spoznajsnamisvet/posts/461125605542479

Naše tipy:

 • Na návštevu vinárne si vyčleňte dostatok času, aby ste si atmosféru vychutnali naplno.
 • Prehliadka s anglicky hovoriacim sprievodcom je len raz do dňa – o 14:00. Zvyšné prehliadky sú v španielčine a bývajú každú hodinu. Cena návštevy so sprievodcom za dospelého je 10 €, deti do 14 rokov majú vstup zdarma (asi preto, že veľa nepijú). Prehliadka trvá zhruba 45 minút a v sezóne je nutné si rezervovať miesto aspoň deň vopred na stránke https://www.lageria.com/visitas-guiadas-wine-tours/ alebo na telefónnom čísle +34 928 17 31 78.
 • Vinárničku môžete, samozrejme, navštíviť aj bez absolvovanie prehliadky. Ochutnať môžete nielen z viacerých druhov lokálne vyprodukovaných vín, ale aj malé chlebíčky – tapas či zákusky.
 • Miesto je zvyčajne dosť frekventované, na svoje si však prídu nielen vinári.

Montaña Negra – Lanzarote ako na dlani.

Len málo sprievodcov odporúča výstup na túto neaktívnu sopku. Ponúka pritom panoramatický výhľad prakticky na celý ostrov Lanzarote. Pri západe Slnke môžete v nádherných tieňoch vidieť kalderu sopky El Cuervo.

Naše tipy:

 • Parkovanie tu zvyčajne nie je žiaden problém. Štrkové parkovisko je po oboch stranách cesty a je bezplatné. Väčšina parkujúcich sa síce vydáva na túru okolo vulkánu El Cuervo, no ak je vo vašom itinerári aj vyššie spomínaná túra ku Caldera Blanca, tak tá vám veľa jedinečných pohľadov neposkytne. Montaña Negra je pritom hneď na druhej strane cesty.
 • Na vrchol vedie množstvo rôznych ciest a je len na vás, ktorú si vyberiete. Prakticky všetky sú tvorené ľahkými kameňmi sopečného popola, ktoré nie sú veľmi stabilné. S veľkou pravdepodobnosťou sa tak nevyhnete zaprášeniu topánok a možno aj nôh. Odporúčame preto primeranú obuv, z ktorej po ceste dole budete musieť asi tak či onak vysýpať sopečný popol. Výstup aj napriek tejto nepríjemnosti podľa nás stojí za to.
 • Na vrchol by ste mali doraziť za 30 až 45 minút. Označenie cieľa však nečakajte. Je však dosť možné, že očakávať môžete nikým nerušené výhľady a čas na vymýšľanie tých najoriginálnejších fotografických kompozícií.

 

na vrchu sopky Montaña Negra na ostrove Lanzarote
na vrchu sopky Montaña Negra na ostrove Lanzarote

Playas del Papagayo – najlepšie piesočné pláže na Lanzarote.

Najjužnejší cíp ostrova je posiaty viacerými plážami, ktoré lákajú na bezstarostný odpočinok. Nachádzajú sa v prírodnej rezervácii Los Ajaches. Patria sem napríklad Playa de Mujeres, Playa del Pozo, Playa de la Cera či Playa del Papagayo.

Naše tipy:

 • Vstup do prírodnej rezervácie Los Ajaches je spoplatnený 3 € za každé auto bez ohľadu na počet pasažierov. Keďže ide o chránenú oblasť, cesty sú tu nespevnené.
 • Pláž Playa Mujeres je dostupná aj bez nutnosti vstupu autom do prírodnej rezervácie. Stačí zaparkovať popri ceste v smere k rezortu Sandos Papagayo a cez kopček sa prejsť k pláži.
 • Pláže Playa del Papagayo a Playa de la Cera nepatria k najväčším, no ich výhodou je blízkosť reštaurácie.
Výhľad na Playa del Papagayo

Chcete sa na Kanárske ostrovy vybrať s nami? Exkurzia Kanárske ostrovy – sopečný raj uprostred Atlantického oceánu nás čaká už 02. – 08. 10. 2022 a navštívime až dva ostrovy – Tenerife a Lanzarote. CHCEM VEDIEŤ VIAC

Kanárske ostrovy
- sopečný raj uprostred Atlantického oceánu

Galéria

Itinerár

Čo nás čaká?

V podaní super partie (malá skupina účastníkov) zažijeme dva úplne odlišné ostrovy – Tenerife a Lanzarote.

Pokojné Lanzarote ponúka široké spektrum prírodných zaujímavostí. Spoznáme unikátny spôsob pestovania viniča na čiernom sopečnom štrku. Samozrejme, nevynecháme ani ochutnávku miestnych kvalitných vín. Nezabudnuteľným zážitkom bude aj Národný park Timanfaya, ktorý mnohí návštevníci prirovnávajú k mesačnej krajine. Vyjdeme (fakultatívne) na vrchol sopky, z ktorej budeme mať ten najlepší výhľad na celý ostrov a šíri Atlantický oceán. Oddýchneme si na tých najkrajších plážach a nevynecháme ani unikátne jaskynné systémy.

V hornatom Tenerife zažijeme úplne iný svet. Lanovkou sa vyvezieme na majestátny stratovulkán – Pico del Teide, ktorý s nadmorskou výškou 3 718 m nesie titul najvyššieho bodu Španielska a tiež Atlantiku. Čakajú nás aj gigantické útesy obmývané nespútaným Atlantikom, pobrežné mestá a tradičné pokrmy aj z morských plodov.

Miesta, ktoré nevynecháme

Národný park Timanfaya

Prechádzať sa po krajine pripomínajúcej Mesiac a byť pritom stále v Európskej únii? Tak toto môžete zažiť jedine v Národnom parku Timanfaya na najvýchodnejšom ostrove Kanárskych ostrovov – Lanzarote. Okrem nehostinných podmienok zažijeme erupciu gejzíru a na vlastnej koži pocítime teplo sálajúce z útrob zeme.

La Geria – raj pre všetkých milovníkov vína

Oblasť La Geria je preslávená svojou unikátnou metódou pestovania hrozna, kde je každá jedna vinná réva umiestnená v samostatnej, dostatočne hlbokej priehlbine. Rastlina tak získa ochranu pred neúprosným vetrom a dostatok živín a vlahy na to, aby sa jej v takýchto podmienkach darilo.

Cueva de los Verdes a Jameos del Agua – cesta do útrob ostrova

Po erupcii sopky Volcán de la Corona vznikol jeden z najpôsobivejších skrytých divov v hlbinách Lanzarote. V 16. a 17 storočí sa tu skrývali miestni obyvatelia pred inváziami pirátov. Zažijeme tu tajomstvo, ktoré nemožno prezradiť nikomu, no garantujeme Vám, že Vás to určite prekvapí.

Oproti cez cestu vybudoval César Manrique Cabrera, najvýznamnejšia osoba Lanzarote, unikátne miesto v čadičovej skale, kde vládne harmónia, krása a pokoj. Veď uvidíte sami.

Mirador del Río – Atlantik ako na dlani

V nadmorskej výške 474 metrov, v najsevernejšej časti ostrova, sa nachádza výnimočná vyhliadka s názvom Mirador del Rio. Naskytne sa nám odtiaľ úžasný panoramatický výhľad na Atlantický oceán a ostrov La Graciosa. 

Montaña Negra a prechádzka po sopečnom popole

Tí, ktorí budú mať chuť na krátku turistiku, sa môžu s nami vybrať na vrchol sopky Montaña Negra, z ktorej sa črtajú spektakulárne výhľady na celý ostrov Lanzarote. Práve z toho miesta budeme mať možnosť na vlastné oči vidieť kaldery už nečinných sopiek.

Plážový raj Papagayo

Vynechať tie najkrajšie pláže na celom ostrove si nemôžeme dovoliť! Pláže nesú vtipný názov Papagayo a nájdete ich tu spolu 6. My si pozrieme dve z nich – jednu takmer bez vĺn a druhú naopak s obrovskými, prostredníctvom, ktorých okúsite silu oceánu na vlastnom tele.

Pico del Teide – najvyšší vrch Španielska

Dosiahnuť vrchol najvyššieho miesta Španielska je zážitok, ktorý sa neodmieta. Jeho nadmorská výška vyše 3 700 metrov dá zabrať mnohým návštevníkom. Tých, čo to neodradí, môžu zažiť nezabudnuteľný výjazd lanovkou pod samotný Pico del Teide.

Pohybovať sa v Národnom parku Teide po miestach, kde v minulosti tiekla láva je obrovským zážitkom. Počas hodinovej prechádzky uvidíme rôzne skalné útvary vytvorené sopečnou činnosťou a unikátnu miestnu suchomilnú flóru a faunu.

Los Gigantes a čierna pláž – Playa de la Arena

Bol by hriech vynechať gigantické útesy Los Gigantes, ktoré sa v určitých miestach týčia niekoľko sto metrov nad hladinou oceánu. Zavítame aj na pláže s čiernym pieskom, ktoré patria k najkrajším na ostrove.

Santa Cruz de Tenerife – metropola ostrova

Ide o hlavné mesto ostrova Tenerife. Nájdete tu široké stromové aleje, krásne námestia a rôzne prvky modernej architektúry. Jeho dominantou je auditórium, ktoré sa niektorým môže podobať na budovu opery v austrálskom Sydney.

V roku 2012 britský denník The Guardian zaradil Santa Cruz de Tenerife do zoznamu piatich najlepších miest na život na svete. Či by ste ho tam zaradili aj Vy, už posúdite sami 🙂

Stiahni si celý program:

PODMIENKY ÚČASTI

Registrovať na exkurziu sa môžete vyplnením údajov v priloženom formulári, čím vyjadrujete záväzný
záujem o účasť na exkurzii Kanárske ostrovy 2022.

Dušan - garant exkurzií

Mgr. Dušan Olša

Organizátor a garant

Peťo - garant exkurzií

Mgr. Peter Lajda

Organizátor a garant

Kanárske ostrovy

ostrovy večnej jari vznikli sopečnou činnosťou čo v kombinácii s búrlivým Atlantickým oceánom vytvára atraktívne prostredie plné prírodných špecifík odlišných od celého sveta

Náročnosť:

     

Cena:

1 voľné miesto

Termín:                     2.10. –  08.10.2022

Cena zahŕňa

Cena nezahŕňa

Poznámky

Program exkurzie je rámcový. Organizátori exkurzie si vyhradzujú možnosť zmeny programu vzhľadom na aktuálnu pandemickú situáciu. Minimálny počet účastníkov pre realizáciu exkurzie predstavuje 6.

Napíšte nám…

Zaujala Vás exkurzia?

…pre bližšie informácie o exkurzii nás neváhajte kontaktovať cez formulár alebo telefonicky.